Põhisisu algus

Mida teha, kui nutiseade kukub maha või satub pesumasinasse?

28.09.2017

Telefon ei ole teadupärast ammu enam ainult helistamiseks, vaid asendab väga paljudel ka arvutit, äratuskella, muusikamängijat, fotoaparaati, raamatut või kaarti. Sagedasem kasutamine kasvatab ka seadme purunemise ja õnnetuste juhtumise tõenäosust. Elisa tooteturunduse osakonna juht Mailiis Ploomann reastas kooli- ja kontorihooaja alguses sagedasemad nutitelefonide õnnetused ning esmased käitumisjuhised probleemi lahendamiseks.

Kõige levinum telefonidega seotud õnnetus on mahakukkumine taskust, käest, laualt või kotist. Üha sagedasemaks muutuvad just lastel ja noortel olukorrad, kus rahvarohketes kohtades pildistamisel, mängimisel või sõnumite saatmisel keegi kogemata kätt müksab ning telefon seetõttu maha kukub ja puruneb. Seega tasuks ühistransporti sisenemisel, kauplustes, söögikohtades ja tänaval hoida telefon siiski turvaliselt kotis või taskus.

Kui seade kukub maha, siis lihtsamatel juhtudel läheb katki vaid ekraaniklaas. Mõranenud klaasiga on tihtipeale võimalik telefoni ka edasi kasutada, kuid siiski on tungivalt soovitav see kiiremas korras lasta välja vahetada. Kuigi mõranenud klaas võib esmapilgul tunduda vaid esteetilise probleemina, siis tegelikkuses on see ohtlik. Klaasipuru või peened klaasiosakesed võivad sattuda nahale ning samuti ei vasta purunenud klaasiga seade ka kiirgus-ohutuse nõuetele. Klaasi küljes on ka antenn, mis võib saada klaasi purunedes kahjustada ning seetõttu halveneb ka levitundlikkus.

Kui aga katki läheb telefoni sisu, siis on tegu juba suurema murega. Kindlasti ei ole mõistlik püüda ise telefoni lahti võtta või viga tuvastada. Esmane käik peaks olema telefoni hooldus- või esindussalongi, kus hinnatakse edasine remondivõimalus, aeg ja ka hind. Elisa pakub selleks ajaks oma klientidele ka asendustelefoni võimalust. Lisaks on näiteks pealinlastel võimalik kasutada kiirhooldust Fonum, mis levinud seadmed suudab tunni jooksul töökorda teha. Veelgi parem on aga ennetada kõiki õnnetuse tagajärgi ja teha kohe telefoni soetamise hetkel nutikindlustus.

Saab märjaks

Elisa poolt kogutud andmetest selgub, et teine kõige sagedamini ette tulev olukord on telefoni märjaks saamine. Mõnikord läheb telefoni lähedal ümber veeklaas, sageli tuleb ette ka seadme kukkumist kraanikaussi, vanni või tualettpotti ning suvel ka veekogudesse. Harvad pole ka juhtumid, mil telefon rändab püksitaskus pesumasinasse.

Sellises olukorras on esmatähtis kiire reageerimine. Mida kauem on telefon märg, seda suurem on tõenäosus, et niiskus pääseb seadmesse sisse ning hakkab kahjustama sisekomponente. Seega kõigepealt tuleks telefon võimalikult kiiresti veest välja võtta ning see ära kuivatada.

Järgmiseks tuleks telefon välja lülitada ning võimalusel ka lahti võtta. Mõnede seadmete puhul on veel võimalik tagakaas lahti teha ning aku ja SIM-kaart välja võtta. See aitab vältida sisemiste osade kahjustada saamist ning ka paremini seadet seestpoolt kuivatada.

Rusikareeglina tuleks telefon asetada sooja ning kuiva kohta, mis aitab niiskusest kiiremini lahti saada. Siin võib olla abiks ka teada trikk kasutada seadme kuivatamiseks riisi. Märjaks saanud telefon tuleb panna üleni kuivade keetmata riisiteradega anumasse ning lasta see seal seista vähemalt 24 tundi. Riis tõmbab endasse niisukuse, mis muidu pääseks telefoni korpusesse.
Kui telefon siiski pärast kuivamist ei käivitu, tuleks hooldus- või esindussalongis lasta hinnata selle remondivõimalust või ümbervahetamise vajadust.

Kaob ära

Telefoni kadumine on just laste ja noorte hulgas kahjuks väga levinud. Jääb see siis sõbra juurde, mänguväljaku äärde või kohvikusse – igal juhul on vaja see üles leida. Selleks pakuvad nii Apple kui Goolge oma operatsioonisüsteeme kasutavate seadmete leidmiseks häid lahendusi.

Androidi puhul tuleks telefoni kadumisel külastada lehekülge android.com/find. Sellelt lehelt on võimalik sisse logida Google’i kasutajakontoga ning seejärel saab GPS-i abil näha, kus telefon asub. Lisaks saab panna telefoni helisema isegi vaikimisi režiimis ning kui telefon päriselt kadunud või kurjadesse kätesse langenud, see lukustada ja sisu täielikult kustutada. Chrome’i browseri kasutajate elu on tehtud eriti lihtsaks – kui oled kasutajakontoga sisse loginud, piisab vaid otsinguväljale sisestada /where-s my phone/ ja vajalik keskkond kuvatakse kasutajale.

Apple pakub oma seadmete jaoks sarnast lahendust. Find My iPhone rakendus töötab sisuliselt sama põhimõttega. Kui telefon kaob, lubab rakendus seda teisest seadmest GPS-i abil leida. See toimib näiteks ka iPadi või Apple Watchi leidmiseks. Lisaks on võimalik telefon lukustada või sellel olev sisu kaugelt kustutada.

Kindlustus

Kõigi mainitud juhtude puhul tasub meeles pidada, et kahjuks ettevaatus ega ka loodud rakendused ei pruugi alati olla õnnetuste ennetamiseks või lahendamiseks piisavad. Kui telefon saab märjaks, siis ei pruugi selle kuivatamine ning kiire reageerimine alati aidata. Samuti maha kukkudes võib see siiski olla lootusetult katki või kadudes võib see olla varastatud ning seejärel on selle tagasisaamine palju keerulisem.

Seega tasub ühe lahendusena kaaluda kindlustuse sõlmimist oma nutiseadmele. Elisa ja If Kindlustuse koostöös pakutav nutikindlustus lubab kasutaja seadet kindlustada kõikide levinumate ootamatute kahjude vastu. Nii ei pea ka muretsema, et seadme purunemine või kadumine jätab augu rahakotti.

Seotud märksõnad