Täna Robotexil: Tule ja tutvu 2,2 sekundiga nullist sajani kiirendava Tudengivormeliga!
Täna alanud Euroopa suurimal robootikafestivalil Robotex on võimalik kolme päeva jooksul üle vaadata Tudengivormel, mis suudab nullist sajani kiirendada 2,2 sekundiga. Sel aastal oma kümnendat sünnipäeva tähistanud Tudengivormeli ehk Formula Studenti tehnilste lahenduste krooniks on Elisa IoT platvorm. Tänu kiirele andmete liikumisele aitab asjade interneti lahendus reaalajas näha andmeid vormeli mootori kohta.
Elisa äriarendusjuhi Märt Jõesaare sõnul tekkis koostööidee Tudengivormeliga tänu ühisele huvile asjade interneti (Internet of Things ehk IoT) vastu. „Ühine huvi IoT vastu ning Tudengivormeli tiimi sisemine põlemine on lausa nakkav. Toetamise juures mängis olulist rolli ka nende tulevikuvisioon ja uskumatult täpne arusaam sellest, milliseid ressursse neil selleks vaja on,“ sõnas Jõesaar. Kuna vormelitiim reisib tänu võistlustele mööda maailma ringi, otsisid nad endale partnerit, kes suudaks tagada kvaliteetse andmeside kõikides riikides. Tudengivormeli IoT lahendused kasutavad 4G telemeetriat ning nii Eestis kui ka Ungaris ja mujal välismaal edastati andmeid üle Elisa võrgu.
Selle aasta kevadel möödus kümme aastat ajast, kui Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Tehnikakõrgkooli koostööprojektina valmis Eesti esimene tudengite poolt ehitatud vormelauto. Tänaste arvukate saavutuste seas on Tudengivormeli tiim saavutanud esikohti Baltic Open’il ja hiljuti napsanud ka Formula Student Hungary üldarvestuses esimese koha. Järgmisel suvel algab uus võistlussari ning kevade lõpuks on meeskonnal plaanis ehitada valmis ka uus auto.
Formula Studenti tiimijuhi Indrek Petjärve sõnul tahavad nad kaasas käia kõige innovaatilisemate lahendustega, et tuua vormel publikule lähemale. „Tulevikus on plaanis ka vaatajaid rohkem vormelimaailma kaasata ning anda edasi seda tunnet, mis sõitjal tekib. Kõik pealtvaatajad korraga kahjuks kokpitti ei mahu ning hetkel vaatame virtuaalreaalsus(VR) prillide poole, et ka pealtvaatajad saaksid vormeli juhtimise emotsiooni ja adrenaliini tunda,“ sõnas Petjärv.
Elisa IoT platvormi keskmes olev ThingWorx võimaldab kahepoolset liiklust online’is. Vormeli peamised näitajad on hetkel seotud mootorite andmetega. Kuna ThingWorx kohaldub väga hästi teiste erinevate platvormidega, võib seda tulevikus kasutada ka teiste andmete jälgimiseks ja visualiseerimiseks.
Elisa IoT on avatud ja pidevalt arenev ökosüsteem, mis võimaldab liikmesettevõtetel kasutada ühiseid teadmisi ja seega suurendada platvormi kui terviku funktsionaalsust ja suutlikkust. Ökosüsteem hõlmab riistvaratootjaid, programmeerijaid, analüütikuid ja visuaalseid spetsialiste. Üheskoos püüame täita oma klientide vajadusi kõigis valdkondades.
Tudengivormel ehk Formula Student on peamiselt tehnikateaduste tudengitele suunatud tootearendusvõistlus, mis tähendab üheistmelise vormelauto projekteerimist, ehitamist ja hiljem auto tutvustamist, sellega erinevate katsete läbimist ning võidusõitmist ringrajal.
Tudengivormeli tehniliste lahenduste ja meeskonnaga on võimalik tutvuda 24.-26. novembril Euroopa suurimal robootikasündmusel Robotex ja 8.detsembril sTARTUp Day’l Tartus.