Põhisisu algus

Müügiesindaja Christiana-Gabriela: Elisa Raamat innustab riidekappi koristama ja lahutab meelt isegi liiklusummikutes

04.09.2019

Kas mäletad veel, kui pidi raamatukogus soovitud raamatu laenutusjärjekorras olema? Uute teenuste müügiesindaja Christiana-Gabriela Kristal näiteks ootas kokku kaks aastat, et teos temani jõuaks, kuid selleks ajaks oli ta selle juba Elisa Raamatust läbi lugenud.

Raamatu-lembus on Christianat alati saatnud, neid ostis ta nii koju riiulisse kui laenutas raamatukogust. „2017. aasta sügise lõpu poole olin Elisas töötanud juba mõned kuud ja kuulnud palju head Elisa Raamatu kohta. Mulle aga oli ekraanilt lugemine vastumeelne. Otsust Elisa Raamatu kaudu lugema hakata pani tegema see, kui olin Mihkel Raua „Kus ma olen ja kuidas sina võid palju kaugemale jõuda“ raamatut juba ca aasta raamatukogu lugemisjärjekorras oodanud,“ räägib ta.

Üks tollane tiimikaaslane mainis, et Elisa Raamatus on ju raamat olemas, vaja ainult lugema hakata. „Himu selle raamatu järele oli niivõrd suur, et otsustasin proovida. Sain raamatu loetud ja avastasin veel palju muud lugemist, millele raamatukogus ootejärjekorrad mitme kuu pikkused olid (kusjuures, 2018. aasta sügisel sain raamatukogust kirja, et järjekord Raua raamatuni on jõudnud minuni, st lugemisjärjekord oli kokku kaks aastat).“

Esiti luges Christiana raamatuid ekraanilt, kuna iseluger tundus veider. Kui aga lugemisaega napiks jäi, sai kuulamisest asendamatu alternatiiv. „Tööle ja koju sõitmised said Elisa Raamatu kuulamisega sisustatud ja kusjuures – ummikud ei tundunudki enam nii tüütud!“

E-lugemise platvormidest on Christiana küll proovinud ka Google’i raamaturakendust, kuna väikevennal oli kooli jaoks inglisekeelset raamatut vaja, kuid kasutama ta seda siiski ei jäänud. „Küll aga pakuvad konkurentsi jätkuvalt paberraamatud, mida ema koju ostnud on.“

Kuulates lähevad ka kodutööd kiiremini

Loetud raamatute arvu Christiana täpselt öelda ei oska („Unustan millegipärast raamatu lõppu jõudes selle loetute kategooria alla lisada.“), kuid kiiremal perioodil üritab ta igapäevaselt vähemalt veerand tundi mõnd teost lugeda või kuulata. „Kui aga satub kätte mõni eriti põnev raamat, nagu nt Millenniumi-triloogia järjed, olen võimeline magamise asemel terve öö lugema.“

Rohkem raamatuid loeb ta ka reiside ajal, sest muidu oleks lennukisõit väga igav. „Isegi elukaaslane, kes muidu eriti raamatuid ei fänna, loeb lennusõitude ajal minu tahvlist raamatuid,“ muigab ta.

Teine koht, kus saab palju raamatuid kuulatud, on majapidamistoimetused. „Hästi vahva on see, et kui muidu näiteks riidekapi koristamine on minu jaoks suhteliselt tüütu tegevus, siis raamatut kuulates läheb see kiiresti.“

„Talveperioodil tegelen hobikorras ka käsitööga – mina nii professionaal pole nagu tänapäeva vanaemad, et telerit vaadates kududa või heegeldada oskaks, aga raamatute kuulamine ei sega, vaid pigem aitab paremini käsitööle keskenduda, sest summutab ümbritseva müra.“

Kui küsida viimati loetud raamatute kohta, naerab Christiana, et loeb alati „pea tervet riiulitäit raamatuid korraga“.

„McAfee ja Brynjolfssoni „Masin. Platvorm. Inimene. Meie digitulevik“ on suhteliselt aeganõudev raamat minu jaoks. Nõuab süvenemist, et asjadest päriselt aru saada ja võib-olla ka veidi lisainfo otsimist, et päriselt sisu mõista. Samas aga kohustuslik lugemine, kui tahame mõista digimaailma kiiret arengut ja kuidas tehisintellekti areng meid aina enam mõjutab. Ma olen selle raamatuga tegelikult alles poole peal, aga minu garantii, et see on väärt lugemine. Päris kuulamisraamat see ei ole, sest vajab tõsisemat süvenemist,“ ütleb ta.

Loetud teostest toob ta välja ka ühe tõestisündinud loo põhjal valminud raamatu, Leila Eeritsa teose „Kogemata vanglasse. Neli ruutmeetrit.“ „Leila on avaldanud oma vanglas viibimise ajal kirjutatud päeviku, kus ta kirjutab, kuidas ta massaažisalongi pidades vanglasse sattus ning mida päriselt elu ühes Eesti vanglas tähendab. Raamat oli niivõrd liigutav, et ma otsisin Leila Facebookist üles ning tänasin teda oma loo jagamise eest.“

Kui Christiana endale lugemist otsib, ei tee ta seda väidetavalt kindla lemmikžanri järgi: „Reisimine on kindlasti minu tassike teed ja seetõttu võib-olla ütleks, et reisikirjandus? Samas, psühholoogiaga seotud raamatud on ka põnevad, aitavad ennast ja teisi paremini mõista. Millenniumi-triloogia aga läheb vist üldse krimkade alla, elulugusid on ka põnev lugeda. Lemmikžanri ei ole ühesõnaga, oleneb täiesti raamatust.“

Lugemissoovitusi saab ta enamasti tuttavatelt. Viimati näiteks Roland Tokko raamat, millele tehti kõva turundust ja mis sotsiaalmeedias seetõttu palju silme ette jäi. „Tema raamatul jõudis vist alles kolmas trükk poelettidele, sest eelmüügist oli kõik ära ostetud. Elisa Raamatusse ilmus aga tema „12 asja, mida koolis ei õpetatud…“ arvatavasti isegi enne, kui see poelettidel kättesaadav oli?“

„Palju häid raamatuid olen avastanud ka lihtsalt Elisa Raamatus ringi surfates ning kasutajate kommentaare lugedes,“ ütleb Christiana lõpetuseks.

Lugu sellest, kuidas raamatu lugemine Christiana-Gabriela reisile viis

„Kunagi lugesin raamatut „Minu Prantsusmaa“ ning pärast raamatu lõpetamist olin täiesti kindel, et okei, mina nüüd hakkan Prantsusmaale lapsehoidjaks sõitma, sest seal inimesed armastavad söömist vähemalt sama palju kui mina,“ naerab Christiana ja lisab, et selleks hetkeks ei olnud ta ise veel Prantsusmaal käinud.

„Läks mööda umbes nädal raamatu lugemisest, kui kirjutas mulle üks sõber, et ta läheb Erasmus+ noortevahetusega kuu aja pärast Prantsusmaale paari klassivennaga. Olin veidi aega päris kade ta peale. Kuni ta helistas ja ütles, et kuule, Christiana, meil on üks koht veel vaba, lennupiletid peab alguses ise maksma, aga kohapeal saab raha tagasi, täna peab ära ostma piletid, kui tulla tahad, tuled? Ma tol hetkel veel ei teadnud, et kuidas üks 11. klassis käiv kooliõpilane täiesti lambist selle raha peaks saama, aga ütlesin ära, et jah, ma olen tulemas. Õhtul lugesin kõik säästud kokku ja ütlesin emale, et kuule, mul on tsipa veel vaja, aga ma lähen nüüd kahe nädala pärast Prantsusmaale koos kolme koolivennaga Erasmus+ programmi kaudu, ostame lennupiletid ära. Läksingi! Imeline tõestus sellest, et kui loed vahvast sihtpunktist raamatu läbi, siis saatus mängib sulle kätte kaardid, millega end sinna reisile viid.“

Christiana-Gabriela nipinurk reisisellidele

„Loe alati enne reisi Minu-sarja raamat sihtpunkti kohta läbi (kasvõi lennukis, kui enne ei jõua), sest sealt võib leida päris häid peidetud pärle, mida turistidele välja ei reklaamita. Ühtlasi oled siis juba reisile minnes kultuuriga veidi tuttav ning tead, mis on need toidud, mida kindlalt peaks proovima, või sihtkohad, kuhu minna.“

 

Seotud märksõnad