Loo uus harjumus: 5 nippi, kuidas alustada taas raamatute lugemisega
On palju inimesi, kelle jaoks pole probleem lugeda üks raamat nädalas, aga rohkelt leidub ka neid, kes pole aastaid ühtki raamatut – vähemalt mitte meelelahutuslikul eesmärgil – kätte võtnud.
Tõttame appi just viimastele ning eelkõige neile, kes tahaksid väga lugeda, aga kuidagi selleni ei jõua.
Mõtle välja, miks sa tahad rohkem lugeda
Esimese sammuna tasub enda jaoks selgeks mõelda, miks on raamatute lugemine just sinu jaoks oluline – nii on palju lihtsam uut harjumust tekitada. „Kõik teised ju teevad seda“ või lihtsalt „lugemine on oluline“ ei hoia sind tõenäoliselt raamatute juures just kuigi pikalt.
Kui oled mõnes varasemas eluetapis raamatute lugemist väga nautinud, siis mõtle tagasi näiteks sellele ajale – miks oli lugemine nii tore?
Ära allu sotsiaalsele survele
Üle pika aja taas lugemiseks raamatut valides ära keskendu sellele, mida sa arvad, et peaksid lugema. Pärast kümneaastast pausi ei ole vaja esimese raamatuna lugeda mahukat, keerulist ja palju keskendumist nõudvat teost, kui teed seda vaid sotsiaalsest survest.
Samuti ei ole oluline otsida enim auhindu saanud teoseid – väga paljud suurepärased raamatud ei saa kunagi New York Timesi menukiteks, samas on populaarsete raamatute kohta kirjutatud ka hulgaliselt negatiivseid arvustusi.
Loe ainult huvipakkuvaid raamatuid
Pole vaja end sundida armastama midagi, mis tundub täielik jama. Kas oled kunagi vaadanud ära terve telesarja, kui juba pärast kahte esimest osa on selge, et see sari sind ei huvita? Samamoodi ei pea vägisi lugema igavat raamatut – lugemine peaks olema meeldiv ja tore.
Kõik raamatud ei sobi kõigile ja keegi ei pea end halvasti tundma oma lemmikraamatute pärast. Vali lugemiseks teosed, mis sind enim kõnetavad – olgu nendeks kasvõi noorteromaanid (neil pole vanusepiiri!), lasteraamatud või hoopis graafilised romaanid.
Ära mõtle raamatu valimisel üle
Üle pika aja taas raamatut kätte võttes võib tunduda, et see teos peaks nüüd olema midagi erilist ja meeldejäävat, et teha tasa kõik need aastad, mis möödusid ühegi raamatuta. Sugugi mitte.
Vabalt võid alustada põneva väljanägemisega teosest, mis raamatupoes silma jäi, oma vanast lapsepõlvelemmikust või hoopis millestki kolmandast. Kui jääd valikul jänni, palu abi sõbralt või pereliikmelt ning lase neil valida teos, mis nende arvates võiks sulle kõige paremini sobida.
Lugemine olgu meelelahutus
Ükskõik, millist nippi kasutades lõpuks raamatu kätte võtad, pea meeles, et lugemine võiks olla vahva uus ajaveetmisviis. Raamatute lugemine peaks olema tore tegevus, mida oodata, mitte tüütu ja ebameeldiv kohustus, mis õhtu lõpus ees ootab.
Kui päev läheb nii kiiresti mööda, et ei jõudnud ühtki lehekülge lugeda, siis ära muretse ja ära sunni end raamatut kätte võtma – homme on uus päev ja uus võimalus.