Põhisisu algus

Selle suve kuum hitt on elektriline tõukeratas – milline valida tööle-koju sõiduks, milline pikemateks retkedeks?

17.05.2021

Elektrilisi tõukerattaid näeb linnatänavatel muude liiklusvahendite kõrval aina sagedamini. Ka valik muutub iga aastaga mitmekesisemaks. Millised on selle suve lemmikumad mudelid ja mida silmas pidada, et lõpuks ikkagi õige elektritõukeratas koju viia?

Elisa seadmete tootejuhi Kirill Šapošnikovi sõnul näitab ettevõtte statistika võrreldes eelmise aastaga elektriliste tõukerataste müügi kasvu. „Võib öelda küll, et meil on tõuksibuum. Usun, et see tuleneb sellest, et paljud on enda jaoks selle sõiduvahendi leidnud ning aru saanud, et tegemist on tõesti väga mugava ja kiire võimalusega mööda linna probleemivabalt liigelda. Lisaks on see personaalne liiklusvahend, mis on viiruseperioodil paljude jaoks väga oluline, kuna saab teiste inimestega piisavalt distantsi hoida.“

Hitt-tooted Xiaomi ja Segway

Selle suve kuumimateks mudeliteks võib eksperdi hinnangul pidada Xiaomi ja Segway elektrilisi tõukerattaid. „Xiaomi on eeskätt hinnasõbralik ja täpselt selline, mis sobib igaühele. Üks populaarsemaid müügihitte ongi selle brändi mudel Scooter 1S. Sellel on tõeliselt hea mahutavusega aku, mille abil võib ühe laadimisega sõita kuni 30 km. Valida saab kolme režiimi vahel (sh jalakäija kiiruse režiim). Ka pidurdamine on maksimaalselt ohutu, sest liiklejat abistab e-ABS,“ selgitab Šapošnikov.

„Veidi pikema vahemaa läbijad võiksid kaaluda Xiaomi Pro 2 ja Segway Max G30 mudeleid. Nende maksimaalne vahemaa läbimise võimekus on vastavalt 45 km ja 60 km, mida peaks olema küll ja veel,“ ütleb Šapošnikov. „Pro 2 on trendika disainiga ja selle saab mugavalt kokku pakkida kolme sekundiga. Segway Max G30 on kallimast hinnaklassist, aga see on tõeline raskekaallane. Selle mudeli eripäraks on tema erilti kauge autonoomne sõiduvõimalus – kuni 65 km. Lisaks on sellel ka suuremad rehvid, mis tagavad pehmema ja sujuvama sõidukogemuse. Mudelil saab ka äpist seadistada turvasätteid, kiiruslimiite ja püsikiirushoidjat,“ loetleb ekspert.

„Need kõik elektrilised tõukerattad vastavalt täielikult Eestis kehtestatud seadusandlusele, st helkurite, kiiruse ja võimsuse poolelt,“ lisab Šapošnikov.

 

Elektritõksi valimise ABC ehk kuidas leida endale õige sõiduvahend:

  • Mõtle läbi, mille jaoks tõuksi vajad

Peamiselt võib välja tuua kaks levinud põhjust, kellele ja miks elektrilisi tõukerattaid soetatakse. Esiteks ostetakse tõukeratas lastele kooli, koolist-koju ja ka koduümbruses sõitmiseks.

Täiskasvanud kasutavad tõukerattaid aga mugava alternatiivina teistele sõidukitele hea ilmaga punktis punktist A punkti B jõudmiseks. Paljud kasutavad elektrilisi sõiduvahendeid ka igapäevaselt tööl käimiseks. Tööpäeva jooksul laetakse tõuksi akud täis ja sõidetakse taas koju tagasi.

Seega mõtle läbi, kellele ja mis otstarbeks sõidukit vajad ja milliseid vahemaid vallutama plaanid minna. Sellest sõltub, millise akukestvusega liiklemisvahendi peaksid valima, milliseid rehve eelistama jne.

  • Rehvid

Üldjuhul on elektriliste tõukeratase rehvid kas:

  1. Täiskummist – See materjal tagab mugavamad sõiduomadused, kuid kahjuks on ka suurem oht rehvide purunemiseks.
  2. Vahuga täidetud – Nende rehvidega sõit ei ole nii sujuv ja pehme, kuid seda tüüpi rehve on praktiliselt võimatu purustada, kuna nad on täidetud vahuga.
  • Akukestvus

Akukestvus on elektrilistel tõukeratastel väga erinev, jäädes vahemikku 30-65 km. Aku näitajaid peaks otsuse tegemisel arvesse võtma, kui pikki vahemaid läbitakse. Sellest sõltub, kui tihti pead oma sõidukit laadima.

  • Hind

Hind sõltub mudeli omadustest nagu näiteks rehvimaterjal või aku kestvus. Seega taaskord esimese nõuande punkti juurde tagasi pöördudes – mõtle läbi, millisteks sõitudeks sa endale elektritõuksi ostad ning ära lähtu vaid hinnast. Keskmiselt jäävad levinumate mudelite hinnad sõltuvalt võimekusest ja tootjast 400-800 euro vahele.

Ohutus ennekõike! Kiiver pähe ja tuleta reeglid meelde!

Ja lõpetuseks – kui oma uue elektrilise liiklusvahendiga retkele asud, ära unusta ohutust. See algab meist endist. Sõitmisel kanna kiivrit, ära ületa kiiruspiiranguid ja ole tähelepanelik jalakäijate vahetus läheduses manööverdades. Mine sõitma alati ainult täispumbatud rehvidega. Nii pikendad rataste eluiga ja lõhud rehve vähem.

Kokkuvõttes lähtu tervest mõistusest ja sõida vastutustundlikult! Elektriliste tõukeratastega liiklemise reeglid on täpsemalt kirjas liiklusseaduses.

Seotud märksõnad