Geeniteadusega elustiilihaiguste vastu võitlev Elisa partner Geneto kaasab kapitali
Eesti tervisetehnoloogia idufirma Geneto alustas Funderbeami investeerimis- ja kauplemisplatvormil rahakaasamisringi, mille maksimum eesmärk on kokku saada 600 000 eurot. Investeeringu abil plaanitakse laieneda esimestele välisturgudele ja tegeleda tootearendusega.
Cambridge'i Ülikooli teadlaste läbiviidud uuring 2016. aastal leidis, et läänemaailmas on üle 60% rahvastikust ülekaalulised ja 14% enneaegsete surmade põhjustajaks on just ülekaal. Seesugused surmajuhtumid on ennetatavad, kui inimesed tunneksid oma keha paremini, toituksid tervislikumalt ja liiguksid rohkem. Antud probleemi lahendamisse panustab ka Geneto , mis koos Elisaga pakub lõpptarbijale suunatud toitumis- ja treeningrakendust. Äpp on kombineeritud geeniteadusega, et aidata inimestel süüa tervislikumalt, alandada (või kasvatada) kaalu ning vältida elustiilist tingitud haiguseid.
Rakenduse esmane täisversioon Elustiil äpp valmis möödunud aasta novembris koostöös Elisa Eestiga. Eestis toimib teenus kuutasupõhiselt, kus kasutaja saab valida eri pakettide vahel, millest premium-versioon sisaldab geenitesti tegemist.
Ettevõtte siht on Funderbeami kaudu saadavat rahasüsti kasutada nii tootearenduse juures kui ka sisenemiseks välisturgudele. Ettevõtte kaasasutaja ja tegevjuhi Jaak Sarve sõnul on üks prioriteet on edasi tegeleda polügeensete riskiskooride arendamisega. “Need on geneetilised mudelid, mis näitavad inimese eelsoodumust teatud elustiilihaigusele. Riskiskoorid aitavad mõista oma keha eripära, leida motivatsiooni elustiilimuutuse tegemiseks ning anda täpsemat nõu, kuidas vastavalt iseenda geneetilisele profiilile toituda. Hetkel tuvastame ülekaalulisuse, II tüübi diabeedi ja tsöliaakia riske; lisada plaanime veel viis riskiskoori,” selgitab ta.
“Teine suur eesmärk on uutele turgudele sisenemine. Analüüsi põhjal kaardistasime enda jaoks ära Suurbritannia, Soome ja Poola. Need paigad ei ole kultuurilises mõttes meist drastiliselt erinevad, tegemist on suurte turgudega ning nendes eksisteerib inimestel reaalne ülekaalulisuse probleem, mida saame aidata lahendada,” põhjendab Sarv. Esimesele välisturule sisenemine leiab aset järgmise aasta alguses.
Investeerimisringi Funderbeamis juhivad strateegilised investoridMartin Kruus, Kalle Kiigske ja Ahto Pärl. Ettevõte kaasab 300 000-600 000 eurot. Martin Kruus, taastuvenergia ettevõtja ja Sunly kaasasutaja, otsustas Genetosse investeerida nii isikliku kogemuse kui ka valdkonna kasvupotentsiaali tõttu. “Tegime perega aastaid tagasi Geneto eelkäija kaudu geenianalüüsid, mis kaardistas meie personaalsed eripärad ning andis suuna kätte toitumis- ja liikumisvalikute tegemisel. Kogemus ütleb, et nende soovitused on olnud igati usaldusväärsed ja loogilised. Teaduspõhine lähenemine koos personaalmeditsiiniga aitab palju tõhusamalt püstitatud eesmärkideni jõuda,” räägib Kruus. “Elustiili haigused on ajaga üha kasvav trend ehk võimalusi sellega seotud teenuste edasiarenduseks on veel palju. Geneto digitaalne kasutajarakendus tagab kliendile maksimaalse operatiivsuse ja mugavuse, ettevõttele efektiivsuse ja skaleeritavuse,” arvab ta ja lisab, et põnev on olla kaasas ettevõtmisega, mis Eesti tippteaduse baasil arendab ülemaailmsele turule suure lisandväärtusega teenuseid.
Rakenduses kasutatavad teaduslikud andmed põhinevad Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu ja Suurbritannia biopanga andmestikul. Inimesegenoomika professor ja Geneto nõustaja Tõnu Esko selgitab, et kogu maailmas ei teata siiani päris täpselt, kuidas geneetika mõjutab kaalutõusu/langust, igapäevast toitumist ja treenimist. “Geneto on üks väga väheseid tervisetehnoloogia idufirmasid kogu maailmas, kes on sellisel kujul on implementeerinud geenimudelid oma tootesse. Rakenduse kasutajate näitajate ja kogemuste põhjal koguneb unikaalne andmestik, tänu millele on meil kaugemas tulevikus võimalik teha uusi teadusavastusi.”