Elisa uus teenus Netivalvur aitab vältida õngitsuspettuste ohvriks sattumist
Elisa toob tänasest koos ettevõttega Whalebone turule uue lisateenuse Netivalvur, mis ennetab ja seeläbi kaitseb klienti õngitsuse või pahavara ohvriks sattumast. Anonümiseeritud kontroll toimub mobiilse interneti võrgus automaatselt ehk teenuse toimimiseks ei tule kliendil ühtegi äppi või programmi seadmesse eraldi alla laadida.
„Maailmas nakatub pahavaraga üle miljoni veebilehe päevas ja keskmiselt on üks kolmeteistkümnest veebilehest kasutaja jaoks halvaloomuline,“ tõdes Elisa erakliendiüksuse juht Andrus Hiiepuu. „Õngitsuskirjad ja pahaloomulikud veebilehed muutuvad aina keerukamaks ja meie klientide ning nende andmete turvalisus on Elisa jaoks äärmiselt oluline. Elisa uus Netivalvuri teenus on loodud klientide informeerimiseks ja hoiatamiseks ning uueneb igapäevaselt, et kliente ohtude eest kaitsta.“
Elisa uute teenuste juhi Meelis Seeri sõnul võivad paljud kliendid küll arvata, et nad ei külasta kahtlaseid veebilehti, silmas pidamata, et kõik pahatahtlikud veebilehed ei näe alati küsitavad välja. „Iga päev saadetakse välja ligikaudu 6 miljardit võlts või õngitsuse e-maili. Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) 2020. aasta raport toob välja, et inimeste pangakontodelt püüti varastada üle 150 000 euro. Usume, et tegelikkuses võib see summa veelgi suurem olla, sest suur hulk selliseid õngitsusi jääb tegelikult tuvastamata.”
Elisa Netivalvur takistab kliendil sattumast pahatahtlikule veebilehele näiteks mõnele lingile, bännerile või reklaamile vajutades ja hoiatab sind võimaliku pahaloomuliku lehekülje külastamise eest. „Teenus toimib anonümiseeritud kujul ja võrgu tasandil ehk Netivalvur ei salvesta kasutaja privaatseid andmeid. Platvorm ei tea ega salvesta kasutaja igapäevaselt külastatud lehekülgi ega nende sisu, vaid kontrollib ega kasutaja poolt külastatav link pole halvaloomuline või pahalaste halduses. Kui lehekülg on pahalaste käsutuses, hoiatab Netivalvur kasutajat ja blokeerib esmase külastuse veebilehele. Sellegipoolest jääb viimane otsus kliendi enda teha,“ täpsustas Seer.
Netivalvuri teenus on loodud koostöös ettevõttega Whalebone, kes teeb koostööd veel sadade telekomioperaatoritega üle maailma ning ettevõtte täiendab reaalajas blacklisti ehk nimekirja pahadest linkidest. "Kasutajate delikaatsed andmed, privaatsus ja raha on iga päev ohus. Pole kahtlustki, et peaaegu igaüks on kokku puutunud nende andmete varastamise katsega nagu näiteks võltsitud tekstisõnum, millega üritatakse meelitada klõpsama linki, mis tegelikult viib kas võltsitud e-poodi või muud tüüpi veebisaidile. Kuna ohud on aina keerukamad, siis peavad ka inimesed võtma kasutusele paremaid kaitsemeetmeid. Elisa Netivalvur on siinkohal loomulik valik," ütles Whalebone tegevjuht (CEO) Richard Malovič.
Whalebone tehnoloogiajuht (CTO) Robert Šefr`i ütles: "Netivalvur kaitseb kõiki seadmeid olenemata nende operatsioonisüsteemist. See on väga oluline, sest me puutume iga päev kokku näiteks IoT-nakkustega, häkitud CPE seadmetega ning andmepüügirünnakutega, mis on suunatud just iOS-i seadmetele."
Teenuse toimimiseks ei pea kliendid alla laadima ühtegi äppi ega rakendust, sest kontroll toimib Elisa mobiilses võrgus ja seega kõikides nutiseadmetes: telefonides, tahvlites, arvutites ning kõikides veebibrauserites. Esimeses etapis saavad lisateenuse endale soetada kliendid, kes kasutavad Elisa mobiilset internetti (SIM-kaardi põhine lahendus).
Täna saab Netivalvuri teenuse võtta olemasoleva kõne- või mobiilse internetipaketi juurde tasuga 1,49 eurot kuus. Peagi on lisandumas teenuspakett "Netivalvur Kodu", mis on lisateenuseks üle õhu koduinternetile ning pakub kaitset kõikidele kodu WiFi kasutajatele (eeldusel, et WiFi pärineb Elisa mobiilse internetiga ruuterist). Netivalvur Kodu tasu on 2,99 eurot kuus ja seda sõltumata kodu-WiFi kasutajate arvust. Tuleval aastal on plaanis lansseerida teenuse võimalus ka Elisa kaabelinterneti klientidele.
Lisainfot Elisa Netivalvuri kohta leiab teenuslehelt aadressil www.elisa.ee/netivalvur
Elisa Eesti AS (www.elisa.ee) on Elisa kontserni osa ning turuliider Eestis telekomiteenuste erakliendi segmendis. Elisa Eesti pakub meelelahutus, infotehnoloogia ja telekommunikatsiooniteenuseid ning loob klientidele turvalisi võrgu- ja andmekeskuste lahendusi. Ligi 1000 töötajaga suurettevõtte siht on saada suurimaks kommunikatsiooni- ja meelelahutusettevõtteks Eestis. Elisa pakub kõikidele klientidele mobiilside-, interneti püsiühenduse ja TV-teenuseid ning pakub klientidele eksklusiivselt Elisa toodetud telesisu platvormil Elisa Huub. Elisa Eesti ärikliendiüksus aitab ettevõtetel ning avalikul sektoril kasvatada efektiivsust ja turvalisust võrgu- ja IT infrastruktuurilahenduste abil. Ettevõtte käive oli 2020. aastal 180 miljonit eurot.
Lisateave:
Marika Raiski
Elisa suhtekorralduse valdkonna juht ja sise-coach