Head juhtimist tunneb organisatsiooni energiast
Organisatsioonid pulbitsevad energiast. Hea juhtimise tunneb ära sellest, kas juht suudab seda energiat mobiliseerida, suunata ja säilitada.
Üle kahe aasta tagasi Ukrainas lahti rullunud tragöödia taustal, mis täna kahjuks jätkuvalt kestab, võitis maailm juurde ühe harukordse liidri. Tänastel juhtidel on temalt väga palju õppida. Volodõmõr Zelenskõi teab, kuidas mobiliseerida energiat ja panna inimesed ühise eesmärgi nimel tegutsema, võiduni välja. See on midagi, mis sünnib koostegutsemisest ja -mõtlemisest ning mille vaimus liigub meeskond edasi – olenemata sellest, kas juhtida riiki või organisatsiooni. Samas peab alati kaasnema ka energia suunamine ja säilitamine. Seega on siin kolm olulist etappi, mis üksteist täiendavad.
Mobiliseeri energiat, mitte inimesi
Teame füüsikaseadustest, et ka üks terake sisaldab väga suurt kogust energiat. Samamoodi on igas organisatsioonis, ükskõik kui suures või väikeses, peidus rohkesti energiat. Patt oleks see kasutamata jätta. Küll tuleks see energia töötajatest valla päästa ja nad heas mõttes mobiliseerida. See hõlmab inimeste innustamist, eestvedamist, ise juhina eeskujuks olemist, aga ka eesmärkide hästi selget sõnastamist ja töötajatele selgitamist. Inimeste tagajalgadele ajamisest ilma konkreetse plaani ja suunata pole vähimatki kasu – see oleks lihtsalt raisatud aeg ja vaev.
Seega on siin etapis ülioluline:
- Sea eesmärgid (ka igale töötajale individuaalselt). Veendu, et need on realistlikud ja selgesti mõistetavad.
- Innusta ja motiveeri eesmärkide nimel töötama.
- Näita ise oma eeskujuga, et usud sellesse, mida organisatsioon teeb ja kuhu liigub.
Näita suunda
Vaid eesmärkide seadmisest ei piisa, kui selle taustal pole strateegiline raamistik lahti räägitud. Tuleb mõtestada ja kommunikeerida, milline on suur pilt ja tugitalad, millele organisatsioon toetub ja millistes piirides peaksid valdkonnad ja tiimid püsima. Seda ei tohiks segamini ajada tegevuste dikteerimisega, mis on sammu täpsusega paika pandud. Tegu on konteksti loomisega, mille taustal on töötajatel eesmärkide saavutamiseks rohkem vabadust ja otsustusõigust.
Siin etapis keskendu:
- Ära raiska valla päästetud energiat niisama ära ja tee kõik selle nimel, et see püsiks õigel strateegilisel kursil.
- Veendu, et suur pilt oleks kureeritud ja töötajateni viidud. See annab inimestele kindluse, et juhil või juhtidel on kindel nägemus, organisatsiooni rollist ühiskonnas, oma valdkonnas ja klientide heaks tegutsemisel.
Säilita ja hoia energiat
Mööda ei saa vaadata ka sellest, kuidas kogu seda organisatsioonis ellu kutsutud ja pulbitsevat energiat hoida. Oleks rumal eeldada, et kõik inimesed pingutavad ühiselt võiduka lõpuni (eesmärgini), kordagi väsimata. Ettevõtte käekäigus ja inimeste isiklikes eludes on tõusud ja mõõnad tavapärased nähtused ning need mõjutavad organisatsiooni energianivood. Tuues veel kord paralleele ilmselt ühe enim guugeldatud liidri tegemistega, näeme, et pidevalt tuleb end tõestada, meelde tuletada ja oma toetajaskonda säilitada. Zelenskõi teeb seda iga päev ja järjepidevalt, olulist sõnumit eri nurkade alt edasi viies. Eesmärgiga, et too energia mingilgi põhjusel ei hajuks. Tõelise liidrina räägib ta oma rahvaga, võitlejatega rindel, teeb selgitustööd liitlaste seas ning meenutab pidevalt, mille nimel ja miks tegutsetakse.
Pole kahtlustki, et energia säilitamisega pole probleemi esimeses ehk valla päästmise perioodis, kui kõigi motivatsioon ja tahe on maksimumtasemel. Paratamatult saabub aga ühel hetkel pärast „mesinädalaid“ väsimus, tüdimus – hall argipäev. Mõni hakkab kahtlema, kas tehakse ikka õiget asja, äkki on kuskil hoopis rohi rohelisem jne. Halvemal juhul hakatakse loodud energiale vastu töötama ja toetajate ring kuivab kokku. Seda hetke ei tohi maha magada, mistõttu peab juht sisuliselt iga päev nö maha müüma ideed, mille nimel töötatakse. Mitte isegi seetõttu, et selle tähendus on ebaselge või seda ei tähtsustata, vaid et tähelepanu hoida olulisel. Et tuletada järjepidevalt meelde, et kõik on ühes paadis ja teel ühise eesmärgi poole.
Organisatsioonilise energia säilitamise puhul:
- Ole järjepidev ja korda olulisi sõnumeid, kuid jälgi, et neil oleks pidevalt kandvat ja uut sisu. Vastasel juhul võivad need avaldused muutuda tapeediks, millest on lihtne mööda vaadata.
- Hooli oma inimestest ja veendu, et neile on loodud hea keskkond, mis soodustab töö tegemist. Seal hulgas ka psühholoogiliselt turvaline sisekliima, kus on ruumi arvamuste paljususele.
- Hoia kätt pulsil ja mõõda tulemusi – kuidas liigutakse eesmärkide poole ja milline mõju on inimeste panusel. Jaga seda ka töötajatega. Tähista väikeseid võite, sest muidu võib teekond näida lõputuna.
Kogu eelnevat kokkuvõttes tuleb tõdeda, et minu kogemuse põhjal ongi juhtimine võimekus mobiliseerida, suunata ja säilitada organisatsiooni energiat. Ja selles lauses on igal sõnal oluline kaal. Me ei saa niivõrd suunata inimesi, vaid energiat, mille pinnalt organisatsiooni toimib. Loomulikult on töötajad siin võtmesõnaks ja juht eestvedajaks. Kuid see pole maailmakuulsa bändi väljamüüdud kontsert, kus soojendusesineja loob inimeste abil kontsertpaigas energilise atmosfääri ja astub siis kõrvale. Juht peab olema „puldis“ alates punktist üks ja seisma selle eest, et see hoog ei vaibuks.
Andrus Hiiepuu, Elisa tegevjuht