Põhisisu algus

Statistika: sidemastide juurde rajatud päikesepargid toodavad rohkem elektrit, kui eramaja nelja aastaga ära jõuaks kasutada

24.07.2024

Elisa on tänaseks paigaldanud 13 tugijaama juurde päikeseelektrijaamad, mis suudavad sidemaste varustada puhta elektrienergiaga. Ühtekokku on suutnud need jaamad ainuüksi sel aastal toota rohkem energiat, kui kasutaks täielikult elektrist sõltuv eramaja enam kui nelja aasta jooksul ning piisavalt, et varustada tugijaamasid suvisel ajal piisava energiahulgaga ööpäev läbi.

“Roheenergia ja energiatõhusus on Elisa vastutustundlikkuse valdkonna üheks põhisuunaks ning päikesepargid on sel teekonnal oluliseks lüliks. Üle Eesti paiknevad 13 päikeseparki lubavad meil toota elektrit kõige jätkusuutlikumal moel ning kuna sidemastide juurde on paigaldatud ka mahukad akuplokid, siis saame enda toodetud elektrienergiat ka talletada ning kasutada seda ajal, mis päike parasjagu ei sära,” ütles Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli. 

Möödunud aastal suurema hoo sisse saanud päikeseelektrijaamade rajamise toel on tänaseks jõutud punkti, kus päikeselisematel suvekuudel suudab üks päikesepark tugijaama töös hoida terve ööpäeva vältel. Sügis- ja talvekuudel on toodetud energiahulk aga piisav, et mängida olulist rolli nutikas energiahaldussüsteemis, kus akude, võrgu ja päikeseparkide koostöös varustatakse sidemaste alati rohelise ja kuluefektiivselt hangitud elektrienergiaga.

Tänaseks töötavad päikesepargid seitsmes erinevas maakonnas ning summaarselt toodetakse kõige enam päikeseenergiat Pärnumaal, kuhu on Elisa püstitanud kolm erinevat päikeseelektrijaama. Iga päikesepark koosneb 20 paneelist, millest 10 on suunatud itta ja 10 läände. 

Keskmise tootmise järgi suudavad aga maakondadest parimaid tulemusi näidata Saaremaa, Ida-Virumaa ja Pärnumaa. Möödunud aasta andmete kohaselt toodeti kõige rohkem elektrit juunis ning rekordpäevaks osutus 9. juuni, mil Ahaste päikesepark tootis päeva jooksul 59 kWh energiat. Tootmise tipphetk saabus kell 13:30. Võrdluseks – 59 kWh elektrienergiat on piisav, et laadida täielikult täis mitmete populaarsete elektriautode aku.

“Päikeseelektrijaamade pilootprojekt on näidanud, et see on lahendus, mis päriselt töötab. Meie pikemaks eesmärgiks on järgneva kümne aasta jooksul varustada kõik mobiilimastid 100% taastuvenergia lahendustega ning täna selles suunas ka aktiivselt liigume,” lisas Polli. 

Lisaks lokaalsete päikeseparkidega varustatud mastidele kasutab Elisa rohelistest allikatest pärit energiat ka kõikides teistes tugijaamades. Selle tarbeks ostab ettevõte võrgust rohelist energiat, mis on toodetud tuulest, veest, päikesest, tuumaenergiast, biogaasist või biomassist.

Seotud märksõnad