Põhisisu algus

Tahvelarvutit valides tuleb teha kodutöö ja jääda valikutes kaineks

07.04.2016

Tahvelarvuti puhul on esimeseks ja tavaliselt ka otsustavaks kaalukeeleks seadme hind. Maksumuse ja maksmise vahele mahub aga hulk otsuseid, mis ootustele vastava seadme valiku lihtsamaks teevad.

Tahvelarvutite hinnad algavad veidi enam kui 120 eurost ja lõpevad kümme korda suurema numbriga. Millest siis nii suur vahe?

Üks esimesi otsuseid, mis tahvelarvutihuvilisel teha tuleb, lähtub seadme kasutatavast platvormist. Kõige levinum on Google’i arendatav Android, mida leiab väga erineva hinnaklassi seadmetelt. Näiteks ka üks soodsamaid Alcatel Onetouch 8S kasutab Androidi.

Kõrvuti Androidiga, leidub ka Apple iOS platvormi kasutavaid seadmeid ehk teisisõnu iPade, mis hiilgavad oma intuitiivsusega. Kui Androidil töötavad tahvleid toodavad erinevad firmad, siis iOS seadmeid toodab ainult Apple ise. Seepärast on ka valik väiksem ja just odavama otsa tahvleid iOS platvormiga saadaval ei ole. Enim suudavad iOS operatsioonisüsteemiga tahvlite eeliseid ära kasutada need, kelle ka ülejäänud kasutatavad seadmed on sama operatsioonisüsteemiga ehk kelle telefoniks on iPhone ja arvutiks MacBook. Sellisel juhul on väga lihtne panna kõik oma erinevad seadmed omavahel suhtlema, mis tõstab kasutusmugavuse uuele tasandile.

Kolmanda platvormina tasub välja tuua Microsofti Windowskuid seda kasutavad pigem tahvel- ja sülearvutit ühendavad nn hübriidarvutid. Viimastest aga mõnes teises artiklis.

Kuigi iga tootja kipub Androidi oma käe järgi mugandama ja pakkuma unikaalseid võimalusi, siis üldjoontes toimivad kõik Androidi tahvelarvutid ühte moodi. Kui oled platvormiga tuttav, ka näiteks nutitelefoni kasutajana, ei valmista ükskõik millise tootja tahvelarvuti mingeid küsimusi.

Edasine kasutuskogemus sõltub paljuski aga juba sellest, milline on seadme tehniline võimekus. Rolli mängivad protsessor ja mälu hulk, kasutuskogemuse seisukohalt on ülimalt tähtis ka ekraani kvaliteet. Enne konkreetse mudeli kasuks otsustamist tuleks aga enda vajadused kriitilise pilguga üle vaadata.

Kui eesmärgiks on tahvelarvuti ekraanilt lugeda eelkõige uudiseid ja külastada teisi internetilehekülgi, siis ei pea seade olema tipp-ekraaniga või võimsaima protsessoriga, mille jõudlusest suur osa kasutamata jääks. Lihtsamad mängud saab ka soodsamate masinatega mängitud ning ega e-kirjad ja sotsiaalmeediagi unarusse jää. Siiski ei maksa ka ainult odavat hinda osta – kokkuhoiust ei tohiks saada koonerdamine. Kui aga soov on näiteks videoid, filme ja fotosid sageli vaadata, siis hakkab rolli mängima juba ekraani resolutsioon ja kirkus. Võrdleme kahte sarnases suuruses seadet, mille hinnavahe on neljakordne. Alcatel Onetouch Pop 8S on 8-tollise ekraaniga, mille resolutsioon on 1280x800 pikslit. Sama suur on iPad mini, mille neljanda versiooni ekraanidiagonaal on 7,9 tolli, kuid resolutsioon 2048 x 1536 pikslit. See tähendab, et iPad mini ekraanile kuvatakse 3,1 miljonit pikslit, samas kui sama suurele Alcateli ekraanile vaid 1 miljon.

Mida rohkem piksleid ühe pinnaühikule kuvatakse, seda teravam pilt. Seda erinevust peaks igaüks poes tahvleid elusuuruses kõrvutades võrdlema ja otsustama, kas parema kvaliteediga pilt on väärt neid lisaeurosid või mitte. Ekraanist rääkides on oluline ka selle suurus, puht mugavust silmas pidades. Kui tahvelarvutit on soov näiteks pidevalt kaasas kanda, siis mida väiksem, seda parem. Populaarseimad on siiski 10-tollise ekraaniga seadmed, mis pakuvad väiksemast palju paremat vaatamiskogemust. Kui tahvelarvuti on aga eelkõige koduses kasutamises, kus eesmärgiks asendada süle- ja lauaarvutit, siis on kasulikum soetada suurema ekraani ning võimsama "mootoriga" tahvelarvuti. Siinjuures on tippmudeliks 13-tollise ekraaniga iPad Pro. Tipptahvlite hulgas on aga omad mudelid ka SonylLenovol ja Samsungil.

Tahvelarvutit valides peaks kindlasti mõtlema kohe ka nn lisavarustuse peale. Kuigi tahvelarvutite ekraanid on suhteliselt kriimustuskindlad, siis riskida ei tasuks ning ekraani kaitsev ümbris on igati asjakohane. Pealegi, olenevalt ümbrisest võib seda saada kokku voltida ja nii arvutit erineva nurga alla paigaldada, et oleks mugavam kas videosid vaadata või kirjutada. Lisaseadmeid toodavad nii seadmetootjad ise kui ka n-ö kolmandad osapooled, kelle pakutav tihti soodsam on. Tänapäeva tahvelarvutid on juba nii võimsad, et koos lisaseadmest klaviatuuriga on tahvelarvuti täielik asendaja sülearvutile.

Kui üldiselt kipuvad tahvelarvutid olema suhteliselt lihtsa disainiga, siis näiteks Lenovo paistab silma unikaalse disainiga. Selle Yoga Tablet 3 on metallist pööratava nn jalaga, mis lubab seda hoida laual erinevas asendis. Samuti saab sellel pöörata kaamerat, et videokõned ikka ilusa pildiga oleks. Tõsi, et jalg on metallist, siis peab arvestama, et see võib veidi lauda kriimustada.

Igal juhul tuleks tahvelarvutit ostes paluda seda kindlasti poes proovimiseks anda. Seadme suurus, kaal ja isegi väikesed ergonoomilised erinevused võivad kokkuvõttes mängida suurt rolli seadme hilisemas kasutusmugavuses. Ning ostes seadet pere väiksematele peab seda eriti arvestama.

Mida arvestada tahvelarvutit valides:

  • Hind – ära kuluta seadme ostmiseks rohkem, kui tegelikult vaja. Kõrvuta erineva hinnatasemega tahvleid poes elusuuruses, siis on lihtsam mõista, kas lisaeurod on õigustatud või mitte.
  • Ekraan ja seadme suurus – tahvelarvuti suurus tähendab ühtlasi ekraani suurust, seega mõtle, kui tihti soovid seadet kaasa võtta või milliseid tegevusi tahvliga teha.
  • Resolutsioon – mida rohkem piksleid tollile, seda teravam ja nauditavam pilt.
  • Protsessor – kiire protsessor tähendab, et seade suudab kiireimini teha keerulisi arvutusi, mis kasutaja jaoks väljendub seadme nn töötamise kiiruses. Ka graafiliselt võimsad mängud nõuavad suuremat arvutusjõudlust.
  • Mälu – lisaks nn vahemälule, mis mõjutab seadme töötamise kiirust peab arvestama ka salvestusmahtu. Kõik, mis seadmesse paigaldada, võtab ruumi. Kui seadet vähegi aktiivselt kasutada, siis alla 16 gigabaidi on raske hakkama saada. Kindlasti peaks uurima, kas sellest mälumahust võtab oma osa veel platvorm ise ehk kasutajale on veel vähem ruumi jäetud.
Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!