Kas üks patupäev nullib kogu protsessi?
Kaalu langetamiseks on palju üldlevinud soovitusi, nagu näiteks igapäevaselt 10 000 sammu tegemine, regulaarsed söögiajad või väiksema rasvasisaldusega toidu eelistamine. Need nipid on head, kuid üksi rakendades vähetõhusad.
Kõik need kolm nippi pärinevad 2008. aastal Ühendkuningriikides läbi viidud teadustööst [1], mille eesmärgiks oli uurida lihtsatel nippidel põhineva kaalulangetusprogrammi efektiivsust. Uuringus osales kokku 104 ülekaalulist täiskasvanut (35 meest ja 69 naist), kes jaotati juhusliku valimi põhjal kolmeks võrdseks rühmaks. Esimene rühm oli kontrollgrupp, kellele öeldi, et nad on ootelistis. Teistele uuringus osalejatele jagati infolehed kümne kaalulangetamise „nipiga“, mida paluti kõigil järgida vähemalt 5 päeval nädalas. Nipid olid disainitud nii, et nende koosmõjul tekkis uuringus osalejatele igapäevaselt 800-900 kilokaloriline defitsiit ehk siis tekitati puudujääk päevasesse toiduga saadavasse energiasse, et organism kasutaks energia saamiseks kehavarusid ja võtaks kaalust alla.
Uuringus osalejaid kaaluti 8 ja 32 nädala pärast. Mõlemal kaalumisel olid osalejad kaotanud märkimisväärselt rohkem kaalu võrreldes kontrollgrupiga, olenemata vanusest, soost või haridustasemest. Märkimisväärne on ka see, et osalejatel paluti programmi jälgida vaid viiel päeval nädalas, mis tähendab seda, et ka nii-öelda patupäevad olid lubatud. Nipid tervikuna moodustasidki „dieedi“, kuigi olid eraldi võetuna üsna väikese tõhususega.
Kõiki neid kümmet nippi täiuslikult viiel päeval nädalas järgides säästaksime me nädala lõpuks kokku parimal juhul 4000 kilokalorit. Aga oleme realistlikud ja arvestame sellega, et me võime eksida mõnel toidukorral kogusega ja mõni päev ei tule ka need 10 000 sammu täis. Kujutame ette, et suutsime nädala kokkuvõtteks tekitada energia puudujäägi jooksul umbes 3000 kilokalorit. Lubades endale aga ühe patupäeva kus me, lisaks tavakaloritele, joome ära liitri apelsinimahla (~450 kcal) ja sööme kolm kohukest (~430 kcal), siis meie kaloridefitsiit nädala lõpuks on ligikaudu 2000 kilokalorit.
Võttes arvesse seda, et 1 kilo rasvkudet on ligikaudu 6525 kilokalorit ja seda, et iga keha on erinev, sealhulgas põletab rasva erineval kiirusel, võibki nädala lõpuks su kaalukaotus olla ~300g. Sellist kaalukaotust ei pruugi märgatagi, kui jood näiteks enne kaalule astumist klaasi vett. Oluline on see, et sa usaldaksid oma keha ja jätkaksid samm sammu haaval enda teekonda tervislikuma mina poole. Üks patupäev ei tee meid kohe paksuks ning üks tervislik päev ei vii meid ka kohe ihaldatud vormi. Ära ole enda vastu liialt karm! Dieet ei ole sprint, vaid maraton.
Selleks, et sa oskaksid toitumisega tekitada enda organismile energia defitsiiti ja kaalust alla võtta, aitab sind Elisa Elustiil. Äpp arvutab sinu kehaliste parameetrite, füüsilise aktiivsuse ning soovitud eesmärgi järgi sobiva päevase kaloraaži ning aitab kontroll oma toitumisharjumuste üle. Eesmärgi täitmiseks saad järgida sulle personaalselt koostatud toitumiskava ning retsepte või kasutada toitumispäevikut ehk panna ise enda toidud kirja. Sul on ka võimalus need kaks funktsiooni kombineerida – peaasi, et jääd soovitatud kaloraaži piiresse! Nii tagad päevast päeva toidust stabiilse energia saadavuse, mis on tervisliku kehakaalu muutuse aluseks ning nii jääb saavutatud tulemus ka pikaajalisemalt püsima.
[1]International Journal of Obesity (2008) 32, 700–707; doi:10.1038/sj.ijo.0803771
Avely Marjapuu
Intensive PT koolituse läbinud personaaltreener