Taldrikureegel - spikker, mille saad endale salvestada
Kui oleks ainult üks asi, mida saaksid jälgida ning olla kindel, et toitud tervislikult, siis mis see oleks? Kindlasti taldrikureegel. Siin on sulle taldrikureegli spikker, mille saad endale nutitelefoni lemmikpiltide hulka salvestada ning mille pealt saad taldrikusse toitu tõstes vajadusel spikerdada.
Taldrikureegel on lihtne abivahend, mis aitab tasakaalustada toidukordi lõuna- ja õhtusöögi ajal. Järgides taldrikureegli põhimõtet saab kindlustada enda toidukorral taskaalu. Valides taldrikule rikkalikult erinevaid värvi köögivilju, täisteravilju ning erinevaid valguallikaid (sh taimsed valguallikad), lisades iga päev toidule vähemalt peotäis maitserohelist, -ürte ja -vürtse saad kindlustada ennast erinevate vitamiinide, mineraalainete ning teiste tervist tugevdavate toitainetega.
Taldrikureegel:
1. Pool taldrikust olgu salat - Erinevad salatid või kuumtöödeldud köögiviljad peaksid moodustama koguseliselt pool taldrikust. Selle võib jagada veel omakorda pooleks - pool kergelt aurutatud köögivilju, teine pool toorsalatit.
2. Veerand taldrikust olgu valguallikas - Kala või (linnu)liha, muna, piimatooted ja ka kaunviljad võiks moodustada umbes veerandi taldrikust.
3. Ülejäänud veerandi võiks moodustada süsivesikud - Siia kuuluvad erinevad süsivesikute allikad nagu riis, kartul, makaron/pasta, tatar, kinoa jms - eelistatult alati täisteravili.
Kui tegemist on segutoiduga nagu risoto, lasanje või vormiroog, siis peaks segutoit moodustama pool ja salatid-köögiviljad samuti pool taldrikust.
Taldrikureegli põhimõte aitab toituda tasakaalustatult. Mida tähendab süüa tasakaalustatult? Toidukord on tasakaalustatud, kui see sisaldab nii süsivesikuid, valke, toidurasvu kui ka kiudaineid. Kui harjud sööma köögivilju taldrikureegli järgi, siis võid kindel olla, et selliselt toitudes saad kätte piisavalt vajalikke toitaineid, vitamiine ja mineraalained.
Elustiili äpis saad ka ise oma toidukordade tasakaalu kontrollida - sisesta söödud toit ning vaata päeva tulemusest, kuidas makrotoitained jaotuvad. Praegu on võimalik vaadata süsivesikute, valkude ja toidurasvade osakaalu, kuid kiudainete, vitamiinide ja mineraalainete info pole täna veel täiuslik. Kui soovid olla kindel, et ka need oleksid sinu menüüs kindlasti esindatud, siis kasuta äpi toitumiskava soovitusi. Elustiili äpis on toitumiskava soovitustes kõik retseptid tasakaalustatud, selle eest kanname toitumisnõustajatena hoolt.
Mari-Liis Väli
Elustiili toitumisnõustaja ja -terapeut