300 teost Elisa Raamatus: start-up tiimijuht Astrid kuulab roolis, lennukis, koertega jalutades
Enam kui 300 teost Elisa Raamatus kuulanud start-up tiimijuht Astrid Maldre jalutuskäigud kahe koeraga ja pikad sõidud mööduvad tihti erinevaid autoreid kuulates.
Astrid ütleb enda äppi lahti võttes, et tänaseks on kogunenud 302 loetud-kuulatud raamatut. Kuigi ta loeb ingliskeelseid raamatuid ka Kindle’ist, moodustavad eestikeelsed teosed enamuse.
„Sõidan palju Tallinna ja Pärnu vahet. Mõlemad otsad on kaks tundi ehk täitsa kaua, nii et juba üks reis moodustab pool raamatut,“ räägib Astrid. Vahepeal sõitis ta iga nädal korra Pärnusse: „Mida sa teed? See on pigem kasulikult kasutatud aeg.“ „Koertega käin vähemalt viis päeva nädalas metsas nii tunnikese. Kui jalutan üksi nendega, siis kuulan samuti. Kui satub kätte raamat, mida ei taha kuidagi pooleli jätta, siis loen õhtuti veel unetundide arvelt.“
Astrid tunnistab, et koolis ei olnud temast erilist lugejat ja kohustuslikust kirjandusest on tal loetud üksikud. „Hakkasin korralikult lugema kolm ja pool aastat tagasi, kui väiksemat last oli vaja magama saada. Toas tuld põlema ei saanud panna, helendav ekraan segas tal uinumist, siis istusin tema toas kapis ja lugesin raamatuid – see lahendus sobib, olin olemas, aga sisustasin oma aega kasulikult,“ naerab Astrid.
Autoroolis olles eelistab ta raadio asemel kuulata „Minu“ sarja raamatuid: „Need on lihtne kuulamine. Iselugeja algusaegadel, kui esines mõningasi probleeme veel, siis taipasin end mõttelt, et oot – see lõik juba oli! Mõtled küll, et jälgid liiklust ja ei pane väga raamatut tähele, aga tegelikult saab väga hästi kuulata.“
Kuna Astrid on suur reisija, kes lennukis ei oska magada, kuulab ta alati raamatuid kohtadest, kuhu ta on minemas või sooviks minna. „Küll aga ei loe ma neid reisiraamatuid, kus räägitakse suurest armastusest, mille pärast teise riiki mindi,“ muigab ta. Muide, viimasel pikemal reisil luges Astrid läbi lausa kuus raamatut!
Viimane raamat, mille peale Astrid enda sõnul metsas kõva häälega naeris, oli „Elon Musk: Tesla, SpaceX ja rännak ulmelisse tulevikku“. „No naera herneks! Arvan, et olin metsas päris naljakas kaugelt vaadates – kaks koera käe otsas ja lihtsalt itsitan!“
Otseseid lemmikuid Astridil ei ole, kuid enda jaoks huvitaks ja õpetlikuks peab ta Varraku ajaviiteromaani-sarja „Seitse õde“. „Kui need on jõudnud inglise keeles enne välja tulla, olen need Amazonist enne läbi lugenud,“ räägib ta. Astrid toob välja veel Stieg Larssoni „Lohetätoveeringuga tüdruku“.
Vahel kuulab ta ka elulooraamatud, kuid on nende osas valiv. Viimatine biograafia rääkis näiteks Raio Piirojast, ja siis muidugi Elon Muski raamat.
Endale meelepäraseid raamatuid leiab Astrid eelkõige Elisa Raamatus ringi uudistades ja tutvustusi lugedes. „Minu õde on suur lugeja ja tema soovitusi võtan ka alati kuulda,“ ütleb Astrid ja lisab, et on varasemast rohkem sirvinud ka ajakirju. Näiteks nägi ta artiklit enda tantsuõpetajast: „Muidu poleks ma ehk kunagi seda artiklit näinud! Varasemalt vaatasin ajakirju ainult siis, kui olin juuksuris.“
Elisa Raamatu eeliseks peabki Astrid eelkõige kasulikku ajakulu ja lihtsust. „Esimene raamat võib olla veider kuulata, aga olen nii ära harjunud, et enam ei saa arugi. Muusikat võib ju ka kuulata, aga äpist leiab endale alati sobiva raamatu. Kuulates saab teadmisi nii enda jaoks kui üldisemalt!“