Põhisisu algus

4 moodust, kuidas enda lemmikul silma peal hoida

24.10.2018

Minu poole on mitmeid kordi pöördutud küsimusega, kas Elisa Lemmikloom on koerale kuidagi ohtlik. Sellest tulenevalt toon välja nelja tüüpi lahendused, kuidas oma lemmikul silma peal hoida või teda ohjeldada.

Raadiopiire

Enimlevinud tehnoloogiline lahendus juba 15+ aastat on raadiopiire koerale. Aja jooksul on asi nii palju arenenud, et on valida, kas kaabel ümber oma territooriumi või siis kodune WiFi võrk ja koerale kaelarihm, mis on saatjaga ühenduses. Küll aga ohjeldamismeetod on üks - elekter. Koer saab särtsu elektrit, kui ta läheb sellest piirist üle, mis omanik on lubanud. Umbes meetrike enne seda kaablit või WiFi võrgu levipiirkonda saab koer hoiatussignaali ja kui hüppab sealt üle, saab juba elektrit.

Mina olen näinud kolme tüüpi koeri, kes on kõik sellele erinevalt reageerinud. Ühed kardavad seda elektrit, Tteine tüüp on selliseid koeri, kellele see meeldib ja nad lõbustavadki ennast sellega, et hüppavad kord ühele poole aeda ja siis teisele poole aeda. Kolmanda tüübi ilmekas näide on suur mastiff, kelle kaelarihma elektrilöök oli kõige võimsama peale reguleeritud ja kes ei liigutanud isegi kulmu selle elektrilöögi peale. Meil on olemas olnud raadiopiire kahel korral nö „sahtlis“, kuid me ole seda kasutusele võtnud ja lõpuks oleme need maha müünud.

Põhjuseid on mitmeid: esiteks, meil pole olnud sellised jooksu panijad koerad – nad on väga kodu hoidvad isendid. Teiseks pole õnneks meie lumerohked talved meie aia kõrgust testinud piisavalt (siiani pole niisama üle astutud). Lisaks on äärmiselt oluline aspekt minu jaoks ka koera vaimne tervis. Kui seda juba kutsikana kasutada, siis ei saa kunagi kindel olla, kuidas ta reageerima hakkab sellele elektrile ja kuidas see tema vaimsele arengule mõju avaldab. Samas, kui koera ei pea muidu ükski aed, siis tema füüsilise tervise nimel paneks ma raadiopiirdeaia tööle.

Aedik

Geko aias

Teine moodus on aedik, kuid siis on oluline, et aedik oleks pindalalt piisavalt suur, et koer saaks seal ringi liikuda. Samas ei tohi olla võimalust aediku alt end läbi kaevata ega üle aediku hüpata. Ei ole harv juhus, kui aedikule pannakse peale võrk, sest muidu paneb koer lihtsalt üle aia plehku. Kaevamisega on keerulisemad lood. Mis sa igavusest ikka teed ja kui veel kipub kaevuri hing sees olema? Mina olen Trolla kunagi saanud sellisest august kätte, mis oli üle meetri sügav, tema otsustas minna maja vundamendi alla uudistama - õnneks mitte aia äärest tänavale! Aedik on hea moodus, kuidas koera ohjeldada, aga see peab olema väga hästi ehitatud.

Kett

Kolmas võimalus on panna koer ketti. Seda võimalust on kasutatud vist aegade algusest saati. Kett piirab koera liikumisvabadust teatud maani. Küll aga on aegajalt näha jooksmas koeri, kellel on osa ketti järele lohisemas, ehk siis ta on selle katki tõmmanud hirmust või looduse kutse järel. Koera pikemaajaline ketis hoidmine võib põhjustada psüühikahäireid, üksindust ja keti hõõrumise poolt tekitatud meditsiinilisi vigastusi. Mina isiklikult pooldan ükskõik millist teist lahendust kui ketis hoidmist, sest koer vajab liikumisvabadust ja füüsilist aktiivsust, mitte et ta on kaelarihmaga kuhugi kinni aheldatud.

Jälgimisseade

Neljas moodus, kuidas koera ohjeldada, on erinevad järgmisseadmed. Meil on Elisa Lemmiklooma jälgimisseade lemmikloomal kaelarihma või trakside küljes ja saame jälgida, kus ta parajasti asub. Kui toimub aedikust väljumine, siis saan selle kohta teavituse oma telefoni ja koera ei mõjutata kuidagi. Saan kiiresti reageerida ja asuda oma lemmikut jälitama või teavitada naabrit, et mine palun too ta sealt põõsa alt ära. Seade ei ole varustatud lisaelektriga, ei lase ninna mingisugust sidrunilõhna nagu haukumisvastased rihmad - sellega saab tuvastada vaid oma koera asukohta. Elisa Lemmikloomaga tean metsas jalutades, kuhu see jänese jälg seiklushimulise koera välja viis. Eks igaüks leiab endale sobivama, aga mina eelistan siiski GPS seadet, mis ei mõjuta koera kuidagi, aga mina saan kasvõi tööl olles vaadata, kas koer on ikka turvaliselt kodus.

Lõpetuseks soovitan iga vaba hetk veeta oma koeraga koos õues pikki jalutuskäike nautides. Varsti tuleb juba külm aeg, kus pakane hakkab näpistama ja mõnusam on kamina ees soojeneda (minul küll mõlemad peesitavad hea meelega kamina ees :) ). Koos veedetud aeg on kvaliteetaeg!

 

*Blogis väljendatud seisukohad peegeldavad kirjutaja isiklikku arvamust.

 

Seotud märksõnad