Põhisisu algus

Anna oma panus: homme koristatakse üle maailma digiprügi!

17.03.2023

Homme, 18. märtsil toimub ülemaailmne digikoristuspäev, mille raames kutsub Elisa inimesi kustutama pilvekontodelt ja seadmetest leiduvaid ebavajalike e-maile, rakendusi, faile ning palju muud. Elisalased koristavad seadmeid ja servereid tänasest kuni pühapäevani ning kutsuvad ka kõiki teisi digikoristustalgutest osa võtma.

Nii nagu meid ümbritsevas keskkonnas, esineb ka digimaailmas meeletus koguses prügi, mis toob endaga kaasa digireostuse ehk kõik ebavajalikud andmed meie seadmetes tarbivad mõttetult energiat – isegi siis kui oleme selle prügi olemasolu juba unustanud. Laupäeval, 18. märtsil toimub ülemaailmne digiprügi koristuspäev, mille raames kutsume kõiki inimesi kustutama oma seadmetest ebavajalike faile, rakendusi, fotosid, videoid.

„Igal aastal toodab internet ja seda toetavad süsteemid 900 miljonit tonni CO2 heidet. See on rohkem kui Saksamaa aastased CO2 kogused. Kustutades seadmetest ebavajalikud andmed, hoiame kokku tarbetut energiakulu ja tänu sellele kasutame olemasolevaid ressursse jätkusuutlikul viisil. Lisaks energiatarbimisele tekitavad serveriruumid ja andmekeskused suures mahus elektroonilisi jäätmeid,“ sõnas Elisa jätkusuutlikkuse valdkonna juht Aigi Kukk.

Rahvusvahelise päeva raames esitas Elisa väljakutse kõigile ligi tuhandele elisalasele, tegemaks korda võrgukettad ja personaalsed seadmed. „Elisa missiooniks on jätkusuutliku tuleviku loomine läbi digitaaliseerimise. Oleme enam kui kümme aastat jätkusuutlikkust oma äristrateegia juures silmas pidanud ja roheenergia ning energiatõhusus on üks fookusteemadest, mille osas soovime oma töötajate, klientide ja teiste ettevõtete silmaringi avardada,“ lisas jätkusuutlikkuse valdkonna juht.

Miks peame digiprügi kustutama?

Ühe interneti otsingu või pilve salvestatud dokumendi jalajälg võib olla väike. Kuid üle poole maailma elanikkonnast kasutab internetti, seega on kogumõju keskkonnale tohutult suur. Näiteks ühe lihtsa e-maili saatmine tekitab 4 g/mol CO2 saastet ja suurte manustega e-mailide saatmine oluliselt rohkem. Lisaks negatiivsele keskkonnamõjule tähendab digiprügi meile üha suurenevate andmemahtudega toimetulekuks tarbetut lisakulu ehk sisuliselt tähendab see raiskamist.

Kui me kustutame kõik ebavajalikud failid, äpid, fotod, videod, siis me ei säästa mitte ainult hiiglasliku kogust CO2-e, vaid pikendame ka seadmete eluiga, infomürast tulenevat stressi ja oleme oma digitegevustes efektiivsemad.

5 põhjust, miks Elisa digiprügi koristab ja seda teistele ettevõtetele soovitab:

  1. Vähendades digitaalset jalajälge, vähendame ka organisatsiooni tekitatud keskkonnakoormust ja loome jätkusuutlikuma töökeskkonna.
  2. Liiga palju süsteeme või pooliklahendusi vähendavad efektiivsust. Korraldatud ja selged virtuaalkontorid aitavad tõsta ka töötajate rahulolu.
  3. Mida vähem on meil unustatud varukoopiaid ja kasutamata digisüsteeme, seda vähem kulub aega ja ressursse logide jälgimiseks ja järelevalveks. Seega on vähem turvariske ja pinget serveritele.
  4. Digikoristuspäeva korraldamine ja sellest osavõtt suurendab meeskonna ühtsust. Sündmus on tasuta, lõbus ja positiivse keskkonna ja sotsiaalse mõjuga.
  5. Kui kutsume ka teisi endaga digikoristuspäevas kaas lööma, aitame teadvustada teema tähtsust ja algatada diskussiooni selle üle, kuidas saaksime lahendada nähtamatut digireostuse probleemi.

Oma jätkusuutlikkuse strateegia kujundamisel lähtub Elisa ÜRO säästva arengu eesmärkidest ning kõik tegevused on kannustatud ambitsioonikatest sihtidest. Elisa jätkusuutlikkuse eesmärgid on: sotsiaalne vastutus, mis saavutatakse läbi Eesti kultuuri edendamise; majanduslik jätkusuutlikkus läbi innovatsiooni ja digitaalne turvalisus, mille kandvaks tegevuseks on keskendumine küberturvalisuse teemadele ja ühiskonna harimisele, ning keskkonnakaitse, mis saavutatakse panustades roheenergiale ja energiatõhususele.

Seotud märksõnad