Põhisisu algus

Elisa nutinõu: 5 asja, mida sa oma uue teleriga kindlasti tegema peaksid

10.09.2021

Uue teleri seinale või telerilauale paigaldamise järel võib tekkida tahtmine kiirelt lemmiksaateid ning -filme vaatama asuda, kuid parima kasutuskogemuse saamiseks tasuks üle vaadata tehasesätteid ning neid osadel juhtudel veidi muuta. Elisa TV-valdkonna juht Silver Soomre selgitab, millele peaks tähelepanu pöörama.

 

Seebiooperi efekt ehk Motion Smoothing

Motion Smoothing on üks kõige vastuolulisemaid sätteid, mida tänapäevased telerid pakuvad. Soomre selgitas, et selle tehnoloogia abil püüavad mitmed tootjad telerite kuvatud pilti muuta sujuvamaks ning meeldivamaks, lastes teleril endal luua lisakaadreid ning pistes neid originaalkaadrite vahele.

“Osadel juhtudel, näiteks spordivõistluste puhul, võib see tehnoloogia igati kasulik olla – kiirelt toimuv tegevus ei ole udune ning kõik tundub veidi sujuvam. Kuid filmitootjad ei ole harilikult sellega arvestanud ning selle tulemusel võib Motion Smoothingu kasutamine muuta linateose algselt planeeritust mõnevõrra teistsuguseks, lisades loodule seebiooperile omase visuaalse keele,” lausus ta.

Filmimaailmas on Motion Smoothingu üks kõige suuremaid vastaseid Tom Cruise, kes on korduvalt avalikult soovitanud kõikidel filmisõpradel see säte välja lülitada, et näha filmi just sellisena, nagu produktsioonitiim on seda ette kujutanud.

Motion Smoothing u leiab harilikult teleri pildisätete alt. Osadel juhtudel võib see kanda ka nimetust Interpolation.

 

Pildirežiim

Olenevalt konkreetsest teleri mudelist võib see pakkuda mitmeid erinevaid režiime, näiteks Film, Mängimine, Sari või mitmed muud. Kõik need sätted mõjutavad mõnevõrra seda, milline on ekraanil kuvatav pilt, seega tasuks need vastavalt enda kasutusele paika sättida.

“Kui kasutadki telerit peamiselt vaid telekanalite, Netflixi või Elisa Huubi vaatamiseks, siis ei juhtu midagi, kui määrad sätteks Film või Sari, vaatamiskogemus on väga hea. Kui kasutad aga telekat ka näiteks konsooliga mängimiseks, siis tasuks enne mängu käima panemist vaadata, kas oleks võimalik sisse lülitada mängurežiim, mis võib küll pildiparanduse välja lülitada, kuid see-eest väheneb viide puldil nupu vajutamise ja ekraanil millegi juhtumise vahel,” lausus Soomre.

Niisamuti soovitab ta vaadata, et teler ei oleks ennast lülitanud demo režiimi, mis on peamiselt mõeldud kauplustes olevate letimudelite jaoks. “Kuna poed on väga valgusrikkad ja eredad, on selleks puhuks tootjad loonud eraldi pildirežiimi, mis tõstab paneeli ereduse ja värvid maksimumini. Poes on see režiim väga ilus, kuid reaalse koduse kasutuse puhul ei ole see väga sobilik,” lausus ta.

Pildirežiimi saab harilikult muuta pildisätete alt, kuid mitmed teleritootjad on selle valiku jaoks lisanud puldile ka eraldi nupu, mille täpse asukoha leiad kasutusjuhendist.

 

Helirežiim

Pildisätete muutmisega on ühel või teisel hetkel kokku puutunud pea kõik kasutajad, kuid tihti unustatakse, et sama oluline on paika sättida ka heli. Seda eriti juhtudel, kui kasutada teleri enda kõlarite asemel soundbari või kodukinosüsteemi.

“On ette tulnud olukordi, kus inimesed ostavad teleri ja soundbar i, kuid alles mõne aja möödudes saadakse aru, et tegelikult lisaks ostetud heliriba ei kasutatagi – sätteid on unustatud muuta ning heli kostub ikka vaid teleri enda kõlaritest,” ütles Soomre.

Helisätete alt tasuks üle vaadata, et kõlarite helitasakaal oleks õigesti seatud (ideaalis 50-50), et ekvalaiseris ei oleks mõnele parameetrile liialt suurt osakaalu määratud. Mõistagi võiks veenduda, et see vajadusel edastataks heli välistele kõlaritele. Kui nii teler kui ka väline kõlar toetab Dolby Atmose heli, siis tasuks ka see säte kindlasti aktiveerida. Osad teleritootjad, näiteks LG, pakuvad osadel mudelitel ka võimalust teleri helirežiimi puldi sisse peidetud mikrofoni toel kalibreerida. Seega tasub helisätete valikutest (ja ka kasutusjuhendist) läbi uurida kõik võimalused ja leida endale olulised.

“Mõistagi tuleks siin suuresti lähtuda enda konkreetsetest vajadustest. Kui vaatad telekast väga palju muusikavideoid, siis ei pruugi olla kõige halvem mõte sätteid veidi muuta ja panna suurem rõhk bassile,” selgitas Soomre .

 

Süsteemiuuendused

Kuna pea kõik tänapäevased telerid on nutikad ja ühendatud internetiga, siis muutuvad need harilikult aja jooksul süsteemiuuenduste toel ka turvalisemateks ning üha targemateks. See tähendab aga seda, et juba telerit karbist välja võttes võib sellele olla saadaval uuendusi. “Need tuleks kindlasti esimesel võimalusel parima kvaliteedi ja maksimaalse töökindluse ning kiiruse huvides paigaldada,” sõnas Soomre .

Eriti oluline on uuendusi tähele panna siis, kui soovid teleris kasutada ka erinevaid rakendusi, näiteks Netflixi, Amazon Prime Videot või Elisa Elamuse rakendust, mis võimaldab nüüd kõikidel Android TV omanikest klientidel pääseda endale meelepärasele meelelahutusele ligi, ilma et tuleks hankida eraldi digiboks.

“Seejuures tasub aga tähele panna, et Androidi versioon peaks olema vähemalt 9, kuna vastasel juhul ei saa rakendus töötada ning kanalitele ja teistele lisateenustele ligi ei pääse. Õnneks on uuenduste tegemine aga üsnagi lihtne, seega tasuks need alati ära teha,” märkis ta .

Teleri operatsioonisüsteemi saab uuendada leides sätetest valiku Süsteemiuuendused või Tarkvarauuendused.

 

Uuendused ei piirdu vaid teleka endaga

Kõikide uuenduste juures tasub meeles pidada ka seda, et harilikult ei uuene vaid teleri tarkvara, vaid ka rakendused, mis on sinna paigaldatud. Nii nagu tuleks uuendada telefoniäppe, tuleb aeg-ajalt värskendada ka telekaäppe.

“Uuenduste käigus lisandub harilikult rakendusse uusi funktsioone, see muutub kiiremaks või turvalisemaks. Näiteks Elisa Elamuse äpi kallal käib igapäevaselt aktiivne töö, seega tasub seda alati ka võimalusel uuendada – mõnikord on uuenduseks see, et rakendus muutub kiiremaks, teinekord võib see kaasa tuua aga olulise uue funktsionaalsuse, millest ei tasu ilma jääda,” ütles Soomre.

Niisamuti tuleks juba teleka seadistamise käigus värskendada kõik rakendused, mis on tootja poolt tehases paigaldatud. On võimalik, et ka kõige värskem mudel toodeti tehases juba mõned kuud tagasi ning suure tõenäosusega on selle aja sees osad rakendustest uuendused saanud.

Android TV puhul leiab rakenduseuuendused Google Play poe ülevaates.

Seotud märksõnad