Elisa viis optikavõrgu mullu ligi 23 000 majapidamiseni ja kattis 5G võrguga 70% elanikkonnast
Telekomi- ja meelelahutusteenuste pakkuja Elisa tõi eelmisel aastal ülikiire optikavõrgu ligi 23 000 majapidamiseni ning avas 5G mobiilsidevõrgu, mis jõudis poole aastaga tänu hoogsatele arendustöödele igasse Eesti maakonda.
Igas kuus panustab Elisa jõudsalt võrguarendusse nii kaabel kui mobiilsides, parendades üle Eesti levikvaliteeti ja viies kiiret optikavõrku tuhandete kodudeni. Möödunud aastal arendas Elisa mobiilsidevõrku igas maakonnas üle Eesti, kui tõi olemasolevate klientideni ülikiire uue generatsiooni mobiilsidevõrgu.
„Tänu võrguarhitektide ja -inseneride järjepidevale tööle oleme 5G võrgus jõudnud oodatust oluliselt suurema tähiseni, sest Elisa 5G katab tänaseks ära 70% elanikkonnast. Möödunud kevadel võidetud 3500 MHz sagedus toob klientideni ülikiire juhtmeta internetiühenduse ja äsja käiku võetud 700 MHz võimaldab oluliselt parandada mobiilse interneti kiiruseid piirkondades, kus need seni on jäänud alla kümne megabiti sekundis,“ sõnas Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli.
Kokku tõi Elisa mobiilsidevõrku ligi 250 5G tugijaama, millega koos moderniseeriti ka samas mahus 4G võrgu tugijaamasid. Elisa 5G on rajatud Nokia seadmetele, mistõttu vajab uuendusi 4G võrgus, läbi mille parendame ka väga kvaliteetset mobiilse interneti teenust ning toome klientideni senisest veelgi parema 4G kogemuse. Lisaks nendele rajati üle Eesti täiesti uusi 4G tugijaamu eelmisel aastal 38-sse asukohta ja mobiilse interneti kiiruse kasvatamiseks lisati võrku täiendavalt juurde 440 4G mahukihti.
Tähelepanuta ei jäänud ka ülioluline kõneside ehk 2G võrk, kuhu lisati 73 uut tugijaama 3G võrgu sulgemise ettevalmistamiseks lähiaastatel. Uued tugijaamad parendavad kõneolusid mitmetes piirkondades üle Eesti.
„Uut 5G võrku arendame ka tänavu edasi ja toome leviala eeskätt piirkondadesse, kus senised võrgukoormused on suuremad ning tekib võimalus klientide mobiilse ja üle õhu koduinterneti kasutuskogemust parendada,“ lisas Polli.
Alanud aastal võtab Elisa osa ka uuest 5G oksjonist ja valmistub astuma esimesi samme 3G võrgu sulgemiseks. Lisaks sellele alustas Elisa koostöös Ericssoniga ka eraldiseisva 5G tuumikvõrgu rajamist, mis loob eelduse ülimadala hilistumisega 5G võrgu avamiseks.
Elisa teenuste kättesaadavus valguskaabli võrgus laienes ligi 23 000 majapidamise võrra. Võrguarenduste raames loodi teenusvõimekus ka 4300-le kodule üle Eesti levivates operaatorineutraalsetes juurdepääsuvõrkudes. Möödunud aasta lõpu seisuga on Elisa kaablivõrgu võimekus ligi 360 000 kodul.
Suur osa Elisa võrguarendustest on seotud just olemasolevate võrkude kõrvale uue ja tulevikukindla valguskaablivõrgu ehitamisega ning selle raames viime järk järgult kliente uuele tehnoloogiale. Elisa kasutab valguskaablivõrgus 10G EPON tehnoloogiat, mis võimaldab nõudluse kasvades pakkuda klientidele kuni 10Gbit/s kiiruseid. Möödunud suve lõpus tuldi turule sümmeetrilise 1Gbit/s ühenduse pakkumisega, mis on saadaval kõikidele Elisa optika- ja partnervõrkude klientidele.
„Kliendid, kelle majja on uus optikavõrk paigaldatud, saavad ka ise üleviimist kiirendada, kontakteerudes Elisaga näiteks läbi iseteeninduse ja andes oma soovist meile teada,“ sõnas Polli ning lisas, et kogu protsess on kliendi jaoks lihtne ja tehnik saab uued seadmed paigaldatud umbes 90 minutiga.
Alanud aastal plaanib Elisa kasvatada valguskaablivõrku veel 25 000 kodu võrra ja selle raames on plaan liikuda ka suurlinnadest väljapoole.