Põhisisu algus

Elisa: võrkude ja teenuste arendamises on tuleviku võtmeks masinõpe

26.02.2018

Lähituleviku olulisemaid edasiminekuid telekomisektori võrkude ja teenuste arendamisel hakkavad suunama masinõppemudeleid, kuna kasutajate üha individuaalsemate ja aina nõudlikumate tarbimismustritega kohandumine eeldab võrgu suurandmete analüüsi ja kiiret reageerimisvõimekust.

 

“Masinõpe (üldistatult tehisintellekt) loob eeldused orienteerumaks maailmas, milles kasutajate soovid ja tarbimisharjumused muutuvad päev-päevalt aina väljakutselisemateks,” ütles Elisa telekomivaldkonna juht Mailiis Ploomann. “Võrguettevõtte edu ja kliendirahulolu sõltub otseselt sellest, kui kiiresti ja efektiivselt suudab ta muutuvaid tarbimismustreid analüüsida, prognoosida ja neist järeldusi teha.”

 

8. märtsil kogunevad masinõppe ja tehisintellekti eksperdid ning visionäärid nii Eestist kui mujalt maailmast Kultuurikatlasse North Star AI konverentsile, kus päriseluliste juhtumite ja õppetundide valguses otsitakse parimaid iseõppivaid mudeleid ja tehnoloogiaid eri tegevusalade ettevõtjatele.

 

North Star AI eestvedaja Triin Mahlakõiv ütleb, et masinõpe ja tehisintellekti tähtsus tehnoloogiamaailmas jätkab kasvamist ja mängib meie endi eludes üha suuremat rolli. „Ka Eesti tarbijad puutuvad kokku selliste tehnoloogiatega igapäevaselt läbi seadmete ja rakenduste, näiteks taksot tellides, e-poodides ja finantsteenuseid kasutades. Masinõpe ja andmete töötlemine võimaldab muuta teenused ja tooted personaalsemaks ja selle kaudu inimesele väärtuslikumaks,“ sõnas Triin. Konverentsi eestvedaja sõnul on neil tahe kuvada maailmale Eesti masinõppe kompetentsi ning kutsuda maailma tipud Eestisse kohale.

 

“Soovime North Star AI praktilistes töötubades leida vastuseid küsimustele, millised tehnoloogiad ja lähenemised viivad meid tänasest homsesse ning kuidas rakendada tehisintellekt ja blockchain-tehnoloogia reaalsete äriküsimuste lahendamisse,” märkis Mahlakõiv.

 

Ploomanni sõnul on telekomidel värske kogemus sellest, kuidas ootamatult ja väga lühikese ajaga tekib tohutu koormus võrkudele ning seda korraga kümnetes tuhandetes linnades üle maailma, kui 2016. aasta suvel hakkasid miljonid kasutajad samaaegselt pokémone jahtima.

 

“Õnneks “tabasid” mobiilikasutajad üsna kiiresti piisaval hulgal pokémone ning koormused muutusid tagasi tavapäraseks, aga sel lühikesel ajaperioodil olid klientide ootused võrgule varasemaga võrreldes kordades suuremad,” kirjeldas Ploomann.

 

Kuigi pokémonide hullus taandus, siis sarnased väga kiiresti muutuvad olud on tegelikkuses igapäevane normaalsus. “Nutiseadmete kasutajate nõudlikkus võrgule järgib Moore’i seaduspära ehk ootust kiiruse kahekordistumisele sama hinnaga,” märkis Ploomann. “See trend kehtib nii globaalselt kui Eestis, mistõttu ka meie peame leidma moodused selles tulevikuvaates kõige efektiivsemalt toimida.”

 

Selleks, et anda veidi aimu, kuidas masinõppe mudelite abil võrguandmetega reaalset väärtust luua, korraldab Elisa koos oma koostööpartneri MindTitaniga konverentsi raames oma töötoa ja AI Challenge’i, kus kõikidel soovijatel on võimalus ise meie andmetega kätt proovida ning kolleegidega võisteldes ka oma oskused proovile panna.

 

Konverentsi esinejate seas on tehisintellekti valdkonna tunnustatud eestkõnelejad: 

TRAVIS OLIPHANT Creator of SciPy, NumPy and Numba. Board member at Anaconda

SAYAN PATHAK Principal Engineer and ML Scientist, Microsoft. Faculty at University of Washington

MATTIAS NILSSONAI Researcher at FOI, Swedish Defence Research Agency

HABIB ADAM Data Scientist at Transferwise

AHTI HEINLACEO, CTO and Co-founder at Starship Technologies

MAXIM ORLOVSKYAI & Blockchain Expert, Founder at Pandora Boxchain

Seotud märksõnad