Elupäästvad õpetussõnad: raamat, mis tuleb kohe läbi lugeda
Kodu on meie kindlus ja pelgupaik, kuid ometi juhtub kodus inimestega kõige rohkem õnnetusi. Enamasti on need õnneks väikesed, kuid ette võib tulla ka suuremaid vigastusi, mille puhul vajab kannatanu teiste abi.
Sellistel juhtudel on kodus viibivatel lähedastel või naabritel oluline kiiresti abi anda, sest kannatanu saatuse võivad otsustada esimesed õnnetusjärgsed minutid. Kiirabil läheb alati kohale jõudmiseks veidi aega – inimene peab hakkama ise tegutsema.
Raamat „Iga kodu esmaabi ABC“ julgustab inimesi abi andma, veel enam – seda õigesti tegema. Juhised on kirjutatud selgelt, lühidalt ja konkreetselt, et hädaolukorras ei oleks võimalik õpetussõnu valesti mõista.
Käsiraamatust saab lugeja teada, kuidas talitleda erinevate vigastuste ja õnnetusjuhtumite korral, nende hulgas ka näiteks infarkti korral. Välja on valitud need juhtumid, mille puhul inimesed kõige rohkem paanikasse satuvad.
Lisaks sellele selgitavad autorid, kuidas hinnata kannatanu seisundit, millist infot anda Häirekeskusele ning mida teha enne kiirabi saabumist. Näiteks tuleb võimaldada kiirabibrigaadil kannatanuni jõudmine avades uksed ning pannes koerad – ka väikesed – ketti või teise tuppa, et nad meedikuid rünnata ei saaks.
Autorid – ühel selja taga kiirabitöö, teisel pikaaegne kogemus esmaabikoolitajana – soovivad, et see raamat kuuluks koos kvaliteetsete esmaabivahenditega iga esmaabiandja, iga kodu põhivarustusse. Kindlasti soovitame raamatu esimesel võimalusel läbi lugeda või vähemalt sellega tutvuda, sest kiiret tegutsemist nõudvas olukorras pole enam aega lugemist otsast alustada.
Lugu ilmus Diktor.ee-s.