Funktsionaalse toitumise terapeut Eliisa Lukk selgitab toidu, seedimise ja tervise koosmõju
Söömine on meie igapäevane tegevus ilma milleta me ei saa. Kas oled mõelnud, miks on toidul meie elus nii suur roll?
Paljudel isegi nii suur, et pärast äsja lõppenud toidukorda hakatakse planeerima juba järgmist ja mõeldakse sellest korduvalt. Enamasti omistatakse toidule ja söömisprotsessile naudinguga seotud tähendus.
See ei ole vale, ent söömiseks on ka üks olulisem põhjus - toitained! Mitte ükski protsess meie kehas ei toimi, vähemasti mitte korrektselt ja jätkusuutlikult, ilma toitaineteta. Neist paljusid nimetatakse asendamatuteks, mis tähendab seda, et keha neid ise ei tooda, ainukeseks allikaks on toit. Vajame toitaineid füüsiliseks liikumiseks, aga ka rakutasandil protsessideks, näiteks rakkude parandamiseks või uute ehitamiseks, meie vaimne tervis sõltub neist, energiatase jne.
Keha on kohastunud hakkama saama ka toitainete puudusega, aga ainult teatud piirini, mis on meil kõigil erinev. Toitainete puudus viib keha tasakaalust välja ja tulemuseks on erinevad terviseprobleemid. Üheks põhjuseks võib olla kehv toiduvalik, aga ka see, et keha ei suuda omastada toidus sisalduvaid toitaineid. Sinu seedesüsteemi funktsioon on lagundada toit ja jook keemilisteks komponentideks, süsivesikuteks, rasvadeks ja valkudeks ning need omakorda veel väiksemateks ühenditeks, mida meie keha on võimeline omastama.
Kehvast seedimisest alguse saanud tervisemured ei piirdu ainult seedehäirete ja kõhuvaluga. Meie seedesüsteem on väga keerukas masin, mille töö käivitab tegevused enne seda, kui toit suhu jõuab ja lõpeb siis, kui toitained on kehasse laiali saadetud ning ülejäänud toidumass väljutatud. Seetõttu on oluline hoolitseda esiteks, et pakuksime endile iga päev võimalikult mitmekesist toiduvalikut ja teiseks, hoolitseksime oma seedesüsteemi tervise eest. Kuidas üht või teist teha ja millised seosed on toitumise ja tervise vahel, räägime järgnevates postitustes.
Toidu teekond algab suust. Mõelge oma viimastele söögikordadele või üleüldisele söömiskäitumisele. Kas panite tähele, kuidas söömist alustasite, millega samal ajal veel tegelesite, kas põhitegevus oli meilidele vastamine või söömine? Missuguseid maitseid, tekstuure ja lõhnu tajusite? Kui kaua söömine aega võttis? Need küsimused kehtivad ka igasuguste snäkkide kohta (siinkohal võib muidugi veel lisada küsimuse, kas seda snäkki tahtis keha oma füüsiliste vajaduste täitmiseks või vajas mingi emotsioon vaigistamist?).
See, kuidas sööme ja toitu mälume on üks väga oluline etapp söömisest, mille korda seadmine võib lahendada palju seedevaevuseid ja on suureks abiks neile, kellele teeb muret kehakaalu kontrolli all hoidmine. Miks mäluda? Suus algab nii mehaaniline kui ensümaatiline seedimine. Rahulikult süües neelame vähem õhku, toidu mälumine võtab rohkem aega kui suurte tükkide alla neelamine (tihti suure koguse vedelikuga) ja annab võimaluse küllastustunde tekkimiseks ka ilma lisaportsjonit võtmata.
Miks peame võtma aega söömisele ja muud tegevused kõrvale jätma (stressiseisundit vähendama)? Aitame nii suunata ainevahetuse toidu seedimisele. Kuidas me sööme ei ole sugugi vähem tähtsam kui see, mida me sööme - väike muudatus söömisharjumustes, millel võib olla suur mõju seedimisele, tervisele ja ka kaalule!
Rahuliku mälumise praktiseerimiseks annan ühe teadliku söömise harjutuse, mida proovi kas või kord päevas või kui seda on liiga palju, alusta kas või kord nädalas (väike samm on siiski samm!):
- Enne söömise alustamist, hinga mõned korrad rahulikult. Pane eemale elektroonikaseadmed. Kui oled harjunud sööma suuri portsjone, püüa võtta väiksem portsjon toitu, kui tavaliselt oled harjunud. Söö aeglasemalt kui tavaliselt oled harjunud, pöörates tähelepanu igale suutäiele. Peatu iga suutäie järel, lastes maitsel suus hajuda enne järgmise suutäie võtmist. Söö iga suutäis teadlikult! Kui tahad rääkida, siis räägi pausi ajal. Lõpeta rääkimine, kui sööd. Kui loed, siis loe pausi ajal pisut, aga mitte söömise ajal. Kui oled portsjoni lõpetanud, siis võta hetk ja küsi endalt, kas kõht (magu) on täis? Kas on vaja veel toitu? Kui palju rohkem? Kohanda oma teine portsjon vastavalt saadud informatsioonile.
Toidu nautimist!
Eliisa Lukk
Funktsionaalse toitumise terapeut