Põhisisu algus

Karjäärinõuanded: planeeri, õpi, aga jäta ruumi ka juhusteks

07.04.2021

Tänapäeval on väga tõenäoline, et inimene katsetab mitmeid erinevaid ameteid, enne kui leiab endale sobivaima. Sellega tasub arvestada ka enda karjääri planeerimisel, olenemata vanusest või ajahetkest. Nõuandeid teadlikumaks karjäärikujundamiseks jagab Elisa telemüügivaldkonna personalispetsialist Jaanika Lehenurm.

Mõned leiavad oma kire ühel ametikohal aastateks, teised annavad endale võimaluse pidevaks katsetamiseks. Mõlemad variandid on igati tervitatavad. Elame ajal, kus erinevaid töötegemise võimalusi, ametikohti ja tegevusvaldkondi on väga palju, seega miks mitte katsetada! Lisaks on viimane aasta meile näidanud, et tööturuolud võivad muutuda väga kiiresti. Avatud meel, teadlik planeerimine aga ka valmisolek ümberõppeks on väga olulised nüansid, mida oma karjääriteel arvesse võtta. Usun, et seda mõtteviisi võivad järgida igas vanuses inimesed.

Enda kogemuse näitel olin põhikoolis käies kindel, et seon oma tuleviku turismivaldkonnaga. Praegu aga toimetan hoopis personalivaldkonnas ning omandan ka vastavat haridust. Karjääri võib üles ehitada mitte ainult kõrgustesse, vaid ka ühelt redelilt teisele hüpates. Sealjuures usun, et iga vahepeatust tasub enda jaoks parimal viisil ära kasutada. Iga töökoht ei pruugi olla unistuste töö, aga iga amet annab kindlasti järgnevateks karjäärihüpeteks hea pagasi.

Siin on mõned soovitused, mida enda kogemuse põhjal olen järginud:

  • Planeeri teadlikult, aga jäta meel avatuks ka juhustele ja kannapööretele! Minu karjääri planeerimine algas põhikoolis, kui esimest korda perega välisreisil käisin. Kuna puutusin kokku erinevate reisikorraldajate, giidide ning hotellitöötajatega, nägin ennastki selles valdkonnas töötamas. Mõtestasin enda jaoks, et kuna mulle meeldib suhelda, sobiksin hästi reisikorraldajaks. Enne turismivaldkonda jõudmist asusin õppima ärikorraldust, mis siiski minu südant ei võitnud ning otsustasin veidikeseks aja maha võtta ja oma eesmärke seada. Mõne aja pärast asusingi õppima turismikorraldust. Proovisin kätt hotelli toateenindajana ja administraatorina ning hiljem reisibüroos konverentsigruppide projektijuhina. Seal töötasin paar aastat, kuni tundsin, et olen seal arengu mõttes saavutanud kõik võimaliku.

Umbes samal ajal sain suurepärase müügikõne kogemuse praeguse tööandja müügiesindajalt. Minuga vestelnud noormees tegi oma tööd nii hästi ja veenvalt, et esiteks võtsin loomulikult müügipakkumise vastu ja teiseks ütlesin endale peale seda kõnet, et ka mina tahan osata nii hästi rääkida, argumenteerida ning müüa. Pealtnäha tavaline eluline telefonikõne muutis mu karjääriplaane ja otsustasingi kandideerida telemüügivaldkonda.

Siit ka minu soovitus – planeeri ja sea eesmärke. Samal ajal aga märka ja ole avatud meelega, sest kunagi ei tea, millal hea võimalus ukse peale koputab.

  • Võta viimast igast vahepeatusest, olgu see kuitahes pikk või lühike. Kuigi teadvustasin endale, et müügitöö ei pruugi olla amet, millele end aastateks pühendan, siis on sellest kogemusest minu edasises karjääris väga palju kasu olnud. Tegin müügitööd pool aastat ja sain tänu sellele väga palju julgust juurde. Mul ei ole tegelikult kunagi olnud raskusi inimestega suhtlemisel, aga müügitöö andis mulle vestluse vedamise oskuse ning julguse küsida küsimusi. Niisiis – kui sa juhuslikult teed praegu tööd, mis ei pruugi olla unelmate amet, siis analüüsi, kuidas see saab sind tulevikuks paremini ette valmistada ja mõtle, mida on sellest õppida.
  • Mõtle, mis on need võtmeoskused, milles tahad enda arendada. Kui seisad parasjagu teelahkmel ega tea täpselt, mis tööd sa tahaksid teha, siis soovitan enda jaoks läbi analüüsida, milliseid oskusi saad endas arendada. Näiteks kui taipasin, et müügitöö ei ole võib olla mu lõplik kutsumus, siis hakkasin mõtlema, milles tahaksin paremaks saada. Kuna olen oma varasemates töökohtades väga palju just personalialaseid lisaülesandeid täitnud, otsustasingi end edasi harida personalivaldkonnas.
  • Anna oma ambitsioonidest märku. Kui olin langetanud otsuse, et soovin end tegutseda personalivaldkonnas, oli esmalt minu eesmärgiks läbida kaheaastane erialane õppekava ning alles seejärel hakata vastavat tööd otsima. Kuna olin müügitööd tehes oma juhile enda arengusoovidest rääkinud ja samal ajal otsiti samasse valdkonda uut personalispetsialisti, sain võimaluse ettevõttesiseselt liikuda uuele erialale. Siit ka minu järgmine soovitus: karjääriarengule aitab kaasa enda initsiatiivikus, julgus oma soovidest rääkida ja mis seal salata – tihti ka õigel ajal õiges kohas olemine.
  • Ära jäta kandideerimata, kui vajalikke oskusi (veel) pole. Alati ei ole oskused esmatähtsad! Tööturul on palju selliseid ettevõtteid, kes pakuvad omapoolset väljaõpet. Näiteks meil ettevõttes ei ole telemüügivaldkonda kandideerimisel eelduseks eelnev müügitöö kogemus. Inimesed koolitatakse välja alates esimest päevast meie enda koolitaja ja juhtide poolt. Seega, kui Sul ei ole mingisuguse töö jaoks kõiki vajalikke oskusi, ära heida seda võimalust veel kõrvale. Anna endast märku ning mõtesta nii enda kui võimaliku tööandja jaoks lahti oma praegused tugevused ning arenguvajadused, mille kallal oled valmis tööd tegema. Väga palju loevad hoiakud ja soov õppida!

Kokkuvõttes ongi oluline enda jaoks lahti mõtestada, millist tööd oled nõus tegema selleks, et jõuda lõpuks sihile. Eesmärgista ja analüüsi, kuid ära karda vajadusel teha kannapööret ning ümber õppida. Julge vigu tunnistada ja ole valmis neist õppima. Iga samm karjääriredelil annab hea kogemuse. Oma karjääri kujundad Sa ise!

Jaanika Lehenurm, Elisa telemüügivaldkonna personalispetsialist

Seotud märksõnad