Kolmas suvi neljapäevaste töönädalatega: 90% Elisa IT-töötajatest sai kogu töö vähema ajaga tehtud
Sel suvel töötas Elisa enam kui 200-liikmeline tehnoloogiaüksus kolmandat aastat järjest vaid neli päeva nädalas, püstitades selle käigus uue töötajate rahuolurekordi. Töötajate tagasisidest ilmnes, et enam kui 90% inimestest tundis, et kõik vajalikud tööd said lühema ajaga tehtud, trumbates sellega ka möödunud aastal 88 protsendi juurde jäänud tippmargi.
Võrreldes eelnevate aastatega paranesid neljapäevaste töönädalate näitajad pea kõigis arvestustes. Tagasisideküsitlustest selgus, et keskmiselt kasutas üks töötaja suve jooksul 8,1 vaba reedet, mis on märgatav kasv võrreldes eelmisel aastal 6,7 vaba päeva juurde jäänud tulemusega. Seejuures kasvas vabade päevade kasutamine kõikide tiimide lõikes.
“Kõige selgemaks märgiks sellest, et oleme suvel reedete vabaks muutmise näol teinud õige otsuse, on aastast-aastasse paremaks muutuv tagasiside ja rahuloluhinnang. Tänavu andsid üksuse töötajad veelgi paindlikumale töökorraldusele seitsme palli skaalal hindeks 6,9 puntki, millest paremat tulemust on keeruline soovida,” ütles Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli.
Positiivne hoiak on ilmne ka töötajaskonna kommentaaridest. Neljapäevase töönädala suurimate hüvedena toodi tänavu välja võimalus suvisel ajal rohkem puhata, võimalus veeta rohkem aega lastega ning võimalus kasutada muudest tööasjadest vaba reedet enesearenguks või tavapäraselt kiiremate asjatoimetuste varju jäävata ülesannete täitmiseks.
Polli märkis, et neljapäevase töönädala puhul on vastutus oma aja juhtimise eest täielikult töötajate ja tiimide endi kätes, seega saavad kõik inimesed ise valida, kuidas oma tööd korraldada. Kuna lühema töönädala kontekstis ei muutu ootused ega töötajatele pakutud hüved, on uute nutikate tööviiside leidmine olulise kaaluga.
“Kuna kõik teavad, et reeded on vabad, siis ei plaanita sinna koosolekuid või koostööd nõudvaid tegevusi. Kui kõik vajalikud asjad on veidi intensiivsema või nutikama töökorraldusega nädala sees tehtud saanud, saab reedel rahulikult oma asjadega tegeleda. Kui aga keegi otsustab, et ta ei taha reedel ilmtingimata puhata, vaid soovib seda aega kasutada näiteks hobiprojekti, enesearengu või mõne töise projekti jaoks, siis on see see valik, mille võib langetada – aga sundi selle jaoks kellegi poolt pole,” rõhutas ta.
Tulemused aina paranevad
Võrreldes eelnevate aastatega on näha, et töötajad on oma aja juhtimises ja töö planeerimises osavamaks muutunud. Viimast ilmestab eriti selgelt hüppeliselt tõusnud vabade reedete kasutamise hulk ning järjest positiivsemaks muutuv tagasiside. Polli tõi välja, et neljapäevased töönädalad aitavad aastast-aastasse leida viise efektiivsemaks töötegemiseks, mida saab rakendada ka ülejäänud aasta jooksul, tuues sellega selget kasu nii ettevõttele kui töötajatele endile.
Iga aastaga muutub uudne töökorraldus harjumuspärasemaks ka teistele ettevõtte töötajatele. Sel aastal märkis ligi 90% kolleegidest, et tehnoloogiaüksuse lühem töönädal ei mõjutanud kuidagi nende tööd ning pea kõik vastajad partnerüksustest märkisid, et kommunikatsioon ja selgitustöö muutunud tööviiside kohta oli piisav.
Elisa tehnoloogiaüksus on varasemalt neljapäevast töönädalat rakendanud 2022. ja 2023. aasta suvel ning 2023. aasta jaanuaris. Möödunud suvest on tegu alalise töökorraldusega, mis tähendab, et neljapäevaseid töönädalaid võib oodata iga aasta. Neljapäevase töönädala eesmärgiks on pakkuda töötajatele rohkem puhkeaega ja võimalust keskenduda teemadele, mille jaoks tavapärase töökorralduse puhul aega ei pruugi jätkuda.