Kuidas kirevast ja laiast valikust endale sobiv nutikell valida?
Kantavate nutiseadmete valik on väga lai ning võib kergesti silme eest kirjuks võtta. Kuidas valida sobiv nutikell, mis vastaks kasutaja elustiilile ja ootustele? Nõuandeid jagab Elisa seadmete tootejuht Kirill Šapošnikov.
Kantavate nutiseadmete hulgast on tuntuimad nutikellad, kuid tegelikult saab neid seadmeid üldistatult jagada kolme erinevasse kategooriasse – nutikell, spordikell ja aktiivsusmonitor. „Nii võib tegelikult poes valikute tehes selguda, et tullakse ostma nutikella, aga kirjeldatud ootused vastavad hoopis spordikella või aktiivsusmonitori omadele ja vastupidi,“ selgitab Kirill Šapošnikov. Siiski on tema sõnul nutikell aktiivsusmonitori ja spordikella kuldne kesktee, mille valdav enamus kasutajaid ka valivad. Järgnevalt toob ta välja mõned kasulikud ja praktilised näpunäited, mida sobiva seadme valimisel silmas pidada:
Mõtle, millist infot soovid nutikella kasutades saada
Vähenõudlikule kasutajale, kes soovib saada vaid baasteavitusi või unestatistikat, sobib ka aktiivsusmonitor. Aktiivsusmonitor saadab kasutaja randmele lihtsamat infot (näiteks vibreerib, kui keegi helistab või saadab SMSi). Kuid sellega ka funktsioonid enamjaolt piirduvad. Üldjuhul on aktiivsusmonitoride ühildumine erinevate rakenduste teavitustega vaevaline või puudub sootukski.
Kui aga seadmelt oodatakse võimekust saata sõnumeid, võtta vastu kõnesid ja näha detailsemat infot sportliku aktiivsuse kohta (näiteks koos GPS-andmetega), siis sobib ideaalselt nutikell. Nutikellad on mõeldud eeskätt modernsele ja pidevalt liikumises olevale inimesele, kes soovib kasutada tehnoloogiat enda hüveks ja aja kokkuhoiuks. Nutikell on stiilne ja elegantne kaaslane igal randmel. Seda saab sobitada nii õhtuse pintsaku kui ka laupäevase T-särgi ja lühikeste pükstega.
Spordikella peaks valima aga inimene, kellele on tähtis, et liikumisaktiivsuse andmed oleksid võimalikult täpsed. Üldjuhul on spordikelladel ka väga-väga palju spordirežiime, alustades tavalise jooksuga ja lõpetades kasvõi kajakisõiduga. Näiteks on Elisa valikus Garmini spordikell Fenix 6X, mis ongi mõeldud tõelisele sportlasele. Sellel kellal ei ole edevat värvilist ekraani ega isegi puutetundlikkust. See-eest on kell varustatud kõikvõimalike väga täpsete andurite, trennijärgsete analüüside ja soovitustega. Lisaks on seadme ekraani klaas valmistatud lausa safiirist, mistõttu on seda ääretult raske kriimustada.
Ära vaata vaid hinnasilti
Nutikella valimisel tasub jälgida selle hinna ja kvaliteedi suhet. Rusikareegel on, et mida odavam on seade, seda vähem on sellel ka erinevaid andureid või funktsioone. Nutikellade hinnad varieeruvad 150–500 euroni. Kallimaks muudavad nutikella lisaandurid, näiteks eraldiseisev SpO2 andur (näitab hapniku sisaldust veres) või täpsem optiline pulsiandur.
Üks viimase aja populaarseid uuendusi anduritemaailmas on „kukkumisandur“, mis koos kiirendusanduri ja güroskoobiga teeb kindlaks, kui inimene on kukkunud ja enam ei reageeri ümbritsevale. Kell saadab asukoha ja teavitava SOS-sõnumi kindlaks määratud hädaabikontaktile. See on hea ja vajalik lisa näiteks vanema generatsiooni esindajatele.
Väga suurt rolli hinnas mängib nutikellal näiteks GPS-mooduli olemasolu ehk asukoha määramise võimekus.
Need, kes soovivad ajaga kaasas käia ning tahavad, et nutikell vastaks kõrgeimatele ootustele ja pakuks ülihead kvaliteeti, võiksid oma lemmiku valida näiteks Samsung Galaxy Watch ja Huawei Watch GT 2 seeria seadmete hulgast. Need kaks seadet on enda kvaliteeti ja vastupidavust tõestanud juba mitme tootegeneratsiooni vältel. Samuti aitavad sagedased tarkvarauuendused parendada nende kasutusmugavust ja funktsionaalsust.
Uuri aku kestvust ja hinda, kas see vastab su ootustele
Tasub läbi mõelda, kui aktiivselt seadet kasutama hakatakse ja kui oluline on kasutajale pikk akukestvus. Kui soovid kella laadida harva, siis võivad mõned kellad ilmselt valikust välja jääda. Pika akukestvusega nutikellad on näiteks Huawei Watch GT 2 seerial – meeste versioonil (46mm) võib aku olenevalt kasutusintensiivsusest vastu pidada 10-14 päeva ja naiste omal (42mm) 5-7 päeva. Seevastu Apple Watch aga pakub maksimaalselt kahepäevast aku eluiga. Samuti ühildub see vaid iPhone’idega. Samasse kestvuskategooriasse võib liigitada ka Samsung Galaxy Watch seeria seadmed. Võrdluseks – puhtatõulise spordikella Garmin Fenix 6X aku peab vastu ligi 14 päeva!
Kokkuvõttes võiks nutikella ostma asudes endale esitada järgmised küsimused:
- Miks mul on vaja kantavat nutiseadet?
- Mida ma sellelt ootan?
- Millist infot soovin kellal näha?
- Kuidas seade mu elu lihtsamaks teeb?
Kui nendele küsimustele on vastatud, siis on juba õige hetk pöörduda teenindaja poole, kes aitab leida parima sobiliku lahenduse.