Maailmas ainulaadne eestlaste loodud toitumisäpp võimaldab geenitestiga terviseriske maandada
Elisa koostöös startupiga Geneto toob tänasest turule täiustatud Elisa Elustiili äpi, mille abil saab tuvastada geneetilisi riske ja maandada neid elustiili muutusega.
Möödunud aastal tuli turule Elisa ja Geneto koostöö tulemusena loodud rakendus Elisa Elustiil, mis pakub personaalseid toitumissoovitusi, aidates kasutajatel järgida tervisliku elustiili. Tänasest on võimalik liituda rakenduse uue Premium lahendusega, mis annab varasemast veelgi täpsemaid soovitusi tervislikuks elustiiliks, võttes arvesse kasutaja geneetilisi riske.
Kasutajatel on võimalik teha geenitest, mis on välja arendatud koostöös Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadlastega ja kus analüüsitakse ühe elustiilihaiguse eelsoodumuse teadasaamiseks ligikaudu 700 000 erinevat geeni. Elustiilihaiguse eelsoodumuse teadasaamiseks on geeniteadlased välja töötanud polügeensed riskiskoorid (PRS), mille järgi saab kasutaja teada oma personaalsed riskihinnangud.
„Oleme sisenenud väga põnevale uuele turule. Meie uuringute kohaselt soovib iga kolmas inimene oma elustiili tervislikumaks muuta. Seejuures on palju geneerilisi lahendusi ja vähe päris personaalselt lähenemist. Läbi teadusuuringute välja töötatud geenitesti põhised lihtsad soovitused igapäevase äpipõhise kaaslasena on revolutsioon antud valdkonnas,“ sõnas Elisa erakliendiüksuse juht Andrus Hiiepuu.
Elisa Elustiili soovitused põhinevad geneetilistel algoritmidel. Vastavad algoritmid on välja töötatud koostöös Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadlastega, tuginedes laiaulatuslikule rahvusvahelisele teaduskoostööle ja varasemalt avaldatud teadusuuringute tulemustele. Tartu Ülikooli arendusprorektori Erik Puura sõnul on ülikooli koostöö erasektoriga väga oluline. “Erasektor aitab kaasa sellele, et teadlaste tehtud avastused jõuaksid tavaliste inimesteni. Mida rohkem sellist koostööd Eesti ülikoolide ja ettevõtete vahel on, seda rohkem võidavad Eesti inimesed teadlaste tööst,” sõnas Puura. Arendusprorektori hinnangul annab geneetiliste riskide teadmine inimestele võimaluse ka oma tervisekäitumist muuta ja nõnda tervemini elada.
Geenitesti teaduslikud tulemused tõlgendab Elisa koostööpartner Geneto sobivateks toitumis-, liikumis- ja elustiilisoovitusteks, misjärel vahendab Elisa läbi Elisa Elustiil äpi tulemused kasutajatele koheselt ka teada. „Esialgu pakume kliendile koostöös Tartu Ülikooli teadlastega välja töötatud kolme geneetilist riskiskoori. Kliendid saavad teada oma kõrgenenud kehamassiindeksi, II tüübi diabeedi ja gluteenitalumatuse riski. Lähitulevikus plaanime teenusesse lisada veel viis riskiskoori,“ lisab Geneto juht Jaak Sarv.
„Jätkame Elisa Elustiil teenuse edasi arendamist ning uute koostööpartnerite kaasamist, pakkumaks tervislikuma elustiili kogu spektrit toetavat teenust. Rahvusvahelistest terviseteenustest eristab meid just lokaalsus nii teenuse sisu, geneetilise analüüsi võrdlusandmete kui ka koostööpartnerite osas,“ võttis teema kokku Elisa uute teenuste valdkonna juht Kertu Popp.
Premium paketiga liitujatele saadetakse geeniproovi võtmiseks vajalikud vahendid postiga koju ning geneetilised andmed saadakse inimese süljeproovist genoomika instituuti. Testi teinud inimesed saavad tulemused ja soovitused jooksvalt teada läbi äpi ning uute riskiskooride lisandumisel geenitesti uuesti tegema ei pea.
Elisa Elustiili rakendus on saadaval kõikide operaatorite klientidele nii iOS kui Android operatsioonisüsteemidele ja on valmis kasutamiseks juba täna!