Põhisisu algus

Milles tahad olla maailmameister ehk kuidas alustatu edukalt lõpuni viia?

05.08.2021

Nagu öeldakse, on alustamine pool võitu. Aga mil moel ka ettevõetud ülesanne tulemuslikult lõpuni viia, on omaette kunst. Kuidas suured projektid nii töös kui ka eraelus edukalt läbi viia ja seejuures ka protsessi nautida, selgitab Elisa teeninduse valdkonna juht Kristina Judina.

Suvel on meil üldjuhul veidi rohkem aega muu kiire (töö)elutempo kõrvalt oma tegemisi analüüsida ja mõelda, seega kasutagem seda aega targasti mõne järgmise suure projekti jaoks eduka ja soodsa pinnase loomiseks. Siin on mõned näpunäited, kuidas oma tulevasi väljakutseid paremini ellu viia nii, et need ka päriselt lõpuni jõuaksid.

Riskimata ei saa võita

Üks peamisi põhjuseid, miks saavutused jäävad tulemata, on kartus riske võtta. Kõigi eesmärk on õnnestuda, kuid seda ei saa saavutada siis, kui sa pole valmis riskeerima. Üldjuhul ollakse altimad proovima sellisel juhul, kui õnnestumise šansid on 50/50. Kui need on juba 60/40 ebaõnnestumise kasuks, siis tekib paljudel küsimus: kas ikka peaks? Ja mõte jäetakse sinnapaika. Kujunda endas mõtteviisi, et riske võtmata pole ka võimalik võita. See on mõte, mis mind mu kõigis tegemistes saadab.

Mõtle, mis alal tahad olla maailmameister

Mõtle enda jaoks läbi, mis on see number üks asi, millest sa ei ole nõus loobuma. Olen loomult selline, kes tahab õnnestuda kõiges, mida ma ette võtan. Tahan teha oma tööd suurepäraselt, olla oma inimestele hea ja usaldusväärne juht. Samal ajal soovin saavutada spordis endale seatud eesmärke ning enesearengu vaates tahan alati midagi uut õppida, läbides erinevaid kursusi või koolitusi. Seda kõike saab teha, aga pean endale teadvustama, et kõiges pole võimalik kogu aeg parim olla. Seega tee valikuid ja analüüsi, milles sa soovid olla maailmameister.

Kujuta ette kirssi tordil ehk lõpptulemust

Väga tõhus viis enda eesmärkide saavutamiseks on visualiseerida kõige magusamat ehk lõpptulemust. Näiteid on elust enesest tuua mitmeid. Näiteks olen kujutlenud, kuidas seisan maratonijooksu järel, medal kaelas, autasustamisel. See tõesti innustab ja aitab. Kõik mu suuremad õnnestumised ongi saavutatud just siis, kui olen lõpp-punkti enese jaoks visualiseerinud. Ka näiteks mu tiimiliikmed, kes on valitud aasta parimateks töötajateks, on öelnud, et nad kujutasid vaimu silmas ette, kuidas nad selle tiitli saavad. Neil tekkis hasart, mis aitas lõpuni jõuda.

Tükelda suur tükk väiksemateks osadeks

Meil on kalduvus vaadata hirme suuremate silmadega, kui asi seda tegelikult väärt on. Näeme üht tohutut tervikut, mis tundub alistamatu. Siin aitab see, kui suur tükk väikesemateks osadeks tükeldada ning mõelda enda jaoks kogu protsess läbi. Tööelust näiteid tuues – mõni väljakutse või projekt võib tunduda hiiglasliku laevana, mida on teisele kursile pöörata äärmiselt keeruline. Kui aga võtta see enda jaoks lahti etappide kaupa, siis on ka hulga lihtsam ennast sihtpunkti tüürida. Alustav sportlanegi ju ei lähe kohe olümpiale, vaid hakkab kõigepealt treenima, osaleb väiksematel mõõduvõtmistel ja alles siis astub tippklassi võistlusel areenile.

Leia üles vahepeatused, millal endale pai teha

Etapilise protsessi käigus tuleb ka leida üles need hetked, kus väikeseid võite tähistada. Kaardista need kohad, kus saad endale õlale patsutada ja pai teha. On mõeldamatu, et me suudame pingutada järjepidevalt ja aasta aega järjest, ilma et vahepeal saaks hinge tõmmata ja olukorda nautida. Ja kui see esimene võit on käes, siis mõtle, et see on sinu edu võit. Analüüsi tehtut ja tähista! Väikeste võitude tähtsus on just see, mida ma ka juhina oma tiimile rõhutan.

Kellelgi pole iga päev motivatsioon laes. Kujunda häid harjumusi!

Ära oota, et sul oleks kogu aeg motivatsioon maksimumini viidud. Kellelgi pole. See on võimatu. Varem või hiljem tuleb päev, kus tahe on haihtunud ning soov edasi liikuda on raskendatud. Selle asemel ole järjepidev, kujundades endale harjumusi, mis aitavad teel püsida. Enda kogemuse näitel tean, et kindlad sisseharjutatud tegevused aitavad tempot hoida ja ennast kätte võtta ka nendel hetkedel, kui tahtmist pole. Need head harjumused on vahel olulisemadki kui motivatsioon, mis võib sind aeg-ajalt maha jätta.

Tee plaane, aga arvesta, et elu tuleb vahele

Planeerimine on oluline ja ainus viis, kuidas läbimõeldult oma tegudega lõpuni jõuda. Samas tuleb alati arvestada, et elul võivad teised plaanid olla. Ootamatusi juhtub ja selle ees ei tohiks kohkuda. Tuleb kohaneda ja enda uuele lainele seada.

Julge eksida ja kaotada

Eesmärkide saavutamisega käib käsikäes julgus vigu teha ja vahel kaotada. Tean, et see võib olla väga ebamugav. Nagu öeldud, soovin alati oma ettevõetud asjades olla väga hea. Ja olenemata sellest, et analüüsin ja planeerin võib vahel juhtuda, et ma ei suuda kõiki oma eesmärke täita. Viimati näiteks pidin tõdema, et ei suuda üht veebikursist läbida. Mõtlesin siis, et see pole ju üldse minulik. Muidugi oli kehv tunne ja väga ebamugav. Oleksin võinud selle ka lõpuni pingutada, kuid ka siis oleks tunne olnud halb, kuna ma peaks tunnistama, et ei suutnud siin endast parimat anda. Sellistes olukordades tuleb mõelda ja analüüsida: miks ma seda teha ei suutnud, mis juhtus? Teadvusta endale, et eksides me õpime ja liigume edasi.

Anna endale puhkust!

Töökusega samal redelipulgal on ka puhkeaja võtmine. Igaüks puhkab erinevalt. Minu jaoks näeb see välja nii, et töötegemisest puhkan sportides jne. Naudin seda, kuna minu jaoks erinevad lemmikvaldkonnad toetavad üksteist. Siiski on ka oluline võtta nädalas kasvõi üks päev lihtsalt enda jaoks.

Kui tulemus on saavutatud, mõtle, mis olid edupunktid!

Ja lõpetuseks, kui oled ükskord oma olulise eesmärgi saavutanud – olgu siis karjääris, tööprojektis, enesearengus või eraelus – mõtle, mis olid edupunktid, mis sind selleni viisid! Küsi endalt: miks ja kuidas ma sinna jõudsid? Olen kindel, et sellesse vastusesse on moel või teisel sisse kirjutatud märksõnad riskimine, järjepidevus, eksimine, õppimine ja väikeste võitude tähistamine!

Seotud märksõnad