Põhisisu algus

Millist ruuterit valida ja kuidas seda paigutada?

23.05.2017

Juhtmevaba neti leviala loomine tundub lihtne. Ostad ruuteri, ühendad netikaabliga ja valmis. Ometi võib leida end olukorrast, kus oodatud levi polegi. Milles asi?

Interneti leviala kvaliteet sõltub paljudest teguritest. Üks olulisemaid on ruuteri asukoht. Seda valides tuleb läbi mõelda, kus kõige enam internetti kasutada soovitakse. Kui see on ühes konkreetses ruumis, näiteks kabinetis või elutoas, võib ka ruuteri lähedusse paigutada – nii on levi kindlalt tugev ja ühenduskiirused kõrged. Kui on soov juhtmevaba netiühendust kasutada kõikjal kodus ja ehk isegi aias, tuleks ruuter paigutada võimalikult maja või korteri keskele. Juhtmevaba võrk levib nimelt ringikujuliselt ümber ruuteri.

Arvesta seinte ja mööbliga
Paraku ei pruugi ruuteri eramu või korteri keskele paigutamine aga automaatselt head kvaliteeti tagada – leviala kvaliteeti mõjutavad ka hoone seinad ja nende materjal. Betoonseinast on andmeside lainetel raskem läbi tungida kui näiteks puidust.

Kui eramu on kahe korruseline ja netti on soov kasutada mõlemal korrusel, tuleks ruuter seada vertikaalselt võimalikult keskele – näiteks esimese korruse lae alla või teise korruse põrandale. Kindlasti peaks jälgima, et ruuteri antenn oleks püsti asendis. Nii levib signaal eelkõige üles-alla suunal samas kui “pikali” asetatud antenn soodustab andmeside levimist horisontaalselt.

Kuigi mööbel takistab andmesidet vähem, on igasuguste takistuste vältimine maksimaalselt kiire koduse juhtmevaba interneti jaoks oluline. Seepärast ei maksa ruuterit paigutada diivani või kapi taha. Isegi peegli ette pole mõtet ruuterit panna – see peegeldab lained tagasi ja selle taha jõuab suhteliselt vähe neti levialast.

Kaabliga või ilma?
Üldistades võib öelda, et müügil on kahte tüüpi ruutereid – neid, mida ühendatakse LAN ehk juhtmega arvutivõrku ja neid, millesse saab paigutada mobiilse interneti kasutamiseks 4G SIM kaardi. Kui hoone on ühendatud kaabliga interneti võrku, tasub seda ühendust jagada. Uutes korterites ja eramutes on tavaliselt kaabliga interneti ühendusvõimalus viidud enamus tubadesse. Nii saab isegi valida, kuhu ruuter paigutada. Kui kaabliga ühendamise võimalust ei ole, on mõistlik kaaluda mobiilse andmeside kasutamist.

4G andmeside on piisavalt kiire, et olla kvaliteedi mõttes igati arvestatav alternatiiv ka kaabliga internetile. Sellisel juhul on ka ruuteri paigutamiseks rohkem võimalusi – vaja on vaid voolu. Kui neti leviala ei vasta ootustele, siis saab ruuterilt hõlpsalt liigutada sobivamasse kohta.

Millist ruuterit valida?
Koduseks ruuteriks soovitame Huawei mudelit B315, mis on mobiilse interneti paketi jagamiseks.

Ruuterisse saab paigutada 4G SIM kaardi ja kaabeldamist pole üldse vaja – pane ruuter sinna, kus levi kõige parem. Kui mobiilset andmesidet ei kasutata , saab ruuteri ühendada LAN ehk võrgukaabli abil.

 

Kui aga juhtmevaba netti on vaja vaid ühte seadmesse ehk tavaliselt laua- või sülearvutisse, sobib selleks USB pesasse käiv netipulk. Taskuruuter on tavalisest oluliselt pisem ruuter, mida on mugav kaasa võtta. Näiteks suvel ringi liikudes. Ka selles ruuteris on 4G SIM kaardi koht kiire juhtmevaba neti loomiseks täpselt seal kus vaja. Huawei E5377s ruuteriga saab korraga liita kuni 10 seadet – seda on oluliselt rohkem kui näiteks telefoniga mobiilset internetti jagades ehk nö. hotspotti tehes.

Kui aga juhtmevaba netti on vaja vaid ühte seadmesse ehk tavaliselt laua- või sülearvutisse, sobib selleks USB pesasse käiv netipulk.

Seotud märksõnad