TOP 10 | Elisa soovitab just neid telefone lapsevanematele algavaks kooliaastaks
Uus kooliaasta on peagi algamas ja seoses sellega tekib taas küsimus – milline telefon on kooliminevale lapsele sobiv ja kuidas toetada lapse heaolu ning arengut nutitelefonis. Elisa erakliendiüksuse juht Mailiis Ploomann annab nõu, kuidas telefoni ostuks valmistuda.
Esimene nutitelefon on kindlasti midagi, mida paljud väiksemad on endale vanematelt pikalt oodanud. Esimesse klassi mineva lapse puhul võiks esmalt kaaluda, kas on vaja nutitelefoni või piisab nutikellast, mis katab kõik esmased vajadused. Ilma keerukat seadistust nõudmata on võimalik lapse asukohal silma peal hoida ja temaga ühendust saada. Elisa on pärast pikki katsetusi ja testimisi valinud oma Põnniradari teenusega kaasa Xplora X5-Play, mille puhul on kasutajaliides nii lapse- kui lapsevanemasõbralik. Selle asukohatuvastus on täpne ning aku peab vastu kuni 72h. Kella kasuks räägib alati ka see, et rihmaga käel olevat seadet on raskem maha unustada.
Nutikell on tihti just esimesel poolaastal väga sobilik lahendus ja päris nutitelefoni toob lapsele tihti hoopis jõuluvana. Nii on uusi käitumisreegleid, millega koolilaps harjuma peab, korraga vähem ja kõigil süda rahulikum.
Kui siiski selgub, et nutitelefon on vajalikuks abimeheks, piisab vabalt seadmest, millega saab käia internetis tunniplaani jälgimas, e-koolis ülesandeid vaatamas või ajaviiteks mõnda mängu mängimas. Kooliteed alustavale lapsele on suure ekraanipinnaga telefoni vahel keerulisem kasutada. Seega tasub telefoni valides mõelda ka seadme suurusele ja kasutusmugavusele.Kooliteed alustava lapse jaoks saabuvad ellu ka täiesti uued logistilised väljakutsed - alustades sellest, millise bussiga koju või trenni saab minna või kuidas uutele sõpradele külla minna. Juhuks, kui ka vahel mõnes vales bussipeatuses saab maha mindud, on heaks abimeheks just kaardirakendus, mis kodutee hõlpsalt aitab üles leida.
Nagu näiteks lihtsa kasutajaliidese ja pika akuga Samsungi A04s. Kui Samsungi hinnaklass on liiga kõrge, pakuvad odavamaid alternatiive Poco ja Xiaomi. Alati tasub uue seadme ost ka pereringis läbi arutada, kui terve pere on Apple kasutajad, siis tasub ka koolilapsele pigem sama operatsioonisüsteemiga seade soetada. Nii on lihtsam last juhendada ning ka vanemliku järelvalve seadistusi hallata.
Sõltumata valitud seadmest tuleb kindlasti sisse lülitada seadme ülesleidmise võimalus. Apple’i seadmetel on Find my iPhone, Samsungil on eraldi enda funktsioon nagu SmartThings Find, aga lisaks kui sul on Google’i kasutaja, mis on seadmes aktiveeritud, siis on olemas ka lisaks funktsioon Find your Phone.
ning teha kokkulepped ka ühise seadme asukoha jagamise osas.
Põhikooli klassidesse minejad tahavad aga telefonides juba näiteks erinevaid sõnastikke või teatmikke kasutada, muusikat kuulata, fotosid teha ning erinevaid sotsiaalmeedia suhtluskanaleid kasutada. Seetõttu vajavad nad pisut parema ja suurema ekraaniga telefone, millel on kvaliteetne esi- ja tagakaamera ja mis on suurema funktsionaalsusega. Näiteks soovitame Samsung Galaxy A54, mis on võimas seade ja lubab kasutada ülikiiret 5G-d. Selle mälumaht on oluliselt suurem A04st, kuid tõsise kaamerafänni jaoks on seadmel ikka veel SD kaardi pesa. Lisaks soovitame vanema generatsiooni iPhone 11t ja Sony Xperia 10v-d, millega saab kingituseks kaasa kvaliteetsed Sony juhtmevabad kõrvaklapid.
Gümnasistid või tudengid ootavad telefonidest enamasti maksimumvõimekust, mida tehnikamaailmal üldse pakkuda on. Seega sobivad nn nõudlikema vajadustega ja vanemale koolieale hea multimeedia võimekusega nutitelefonid nagu iPhone 13 Mini. Kui 13 seeria iPhone on liiga vanakool, siis on Elisal uued ja väga magusad pakkumised ka 14 seeria telefonidele. Soovitame gümnasistidele ka Samsungi tippklassi mudelit, mis oma suurepärasele võimekusele toob ostuga kaasa ka täna tahvlist kingituse (Tab A8). Kingituse pakkumine laieneb kogu Galaxy S23 seeriale (+&Ultra).
Nii nagu paljud tänapäeva lapsevanemad, võivad ka lapsed end nutitelefoni sõna otseses mõttes ära unustada – videoid, mida vaadata ning mänge, mida mängida on ju lõpmatult. Seega võiks esmakordse telefoniostu juurde kuuluda ka pereringis seadme kasutustingimustes kokkuleppimine. Eraldi vajab kindlasti läbi rääkimist ja kokku leppimist ka see mida ning keda tohib pildistada ja kellest või millest on sobiv pilte sotsmeedias jagada. Näiteks, kas oma kodus olevad asjad on lubatud pildile jätta või on ühine kokkulepe alati jälgida, millisel taustal on pildid tehtud. Samamoodi laiemalt kokkulepped, et sõprade piltide postitamiseks peab olema nende luba või kokkulepe.
Lapsega tuleks üle käia vähemalt kõige põhilisemad küberhügieeni reeglid ning see, kui palju ja milleks telefoni võib kasutada. Nii on vaja näiteks selgitada, et telefonirakendusi tohib alla laadida vaid ametlikest äpipoodidest ja telefoni peab kaitsma kas PIN-koodi või sõrmejäljelugejaga, et võõrad telefoni sisule ligi ei pääseks. Tähtis on ka oma seadmeid kaitsta pahataktlike internetikelmide eest, kes muutuvad üha nutikamaks ja mõtlevad pidevalt välja uusi skeeme. Enamasti ei suuda tavaline internetikasutaja neid ise tuvastada ning võib seetõttu väga lihtsasti ohvriks langeda. Netivalvur aitab seda vältida ja muudab veebilehtedel surfamise ohutumaks. Eriti suures ohus on lapsed, kes ei suuda ise hinnata, millistele linkidele võib klikkida ja mida peaks igal juhul vältima, kuid Netivalvur aitab turvaliselt surfata tervel perel.
Kindlasti on mõistlik rääkida ka sellest, kuidas telefoni õues kasutada. Näiteks liikluses olles või teed ületades tuleb seade kindlasti taskusse panna. Telefoni füüsiliseks kaitsmiseks on mõistlik soetada sobiv ümbris.
Igaühel meist võib nutiseadmega juhtuda ka midagi ette aimamatut, aga seepärast ei pea kallist seadet hirmuga kasutama. Juba aastaid on lapsevanemad kasutanud meelerahu säilitamiseks Nutikindlustust, mis tuleb appi tahvelarvuti või nutitelefoni kukkumise, põrumise ja varguse korral.
TOP 10:
- Xplora X5-Play: https://www.elisa.ee/et/ponniradar
- Samsung Galaxy A04s: https://www.elisa.ee/seadmed/eraklient/nutitelefonid/samsung/galaxy-a04s-32gb
- Poco C40 64GB: https://www.elisa.ee/seadmed/eraklient/nutitelefonid/poco/c40-64gb
- Xiaomi Redmi 12C 64GB: https://www.elisa.ee/seadmed/eraklient/nutitelefonid/xiaomi/redmi-12c-64gb
- Samsung Galaxy A54 5G 128GB: https://www.elisa.ee/seadmed/eraklient/nutitelefonid/samsung/galaxy-a54-5g-128gb
- Apple iPhone 11 64GB: https://www.elisa.ee/seadmed/eraklient/nutitelefonid/apple/iphone-11-64gb-new/
- Sony Xperia 10 V: https://www.elisa.ee/seadmed/eraklient/nutitelefonid/sony/xperia-10-v
- Apple iPhone 13 Mini 128GB: https://www.elisa.ee/seadmed/eraklient/nutitelefonid/apple/iphone-13-mini-128gb/
- Valik erinevaid iPhone 14-neid: https://www.elisa.ee/seadmed/eraklient/nutitelefonid?vendor=APPLE&sortType=price&reversed=true
- Samsung Galaxy S23 128GB: https://www.elisa.ee/seadmed/eraklient/nutitelefonid/samsung/galaxy-s23-128gb/
Tutvu kogu Elisa telefonivalikuga mugavalt Elisa e-poes.