Põhisisu algus

Uus Elisa Raamatus: ajalooprofessori nägemus inimkonna tulevikust

10.07.2019

Raamatus „Sapiens. Inimkonna lühiajalugu“ heitis tunnustatud ajalooprofessor Yuval Noah Harari pilgu inimkonna senisele arengule, tänapäevase maailma ja impeeriumide tekkele. Teosest sai rahvusvaheline menuk: New York Times’i edetabeli esikümnes püsis see pea kolm aastat, raamat on ilmunud enam kui 50 keeles ning müünud enam kui 11 miljonit eksemplari.

Ajendatuna esimese raamatu suurest edust avaldas Harari ka teise raamatu. „Homo deus. Homse lühiajalugu“ vaatab tulevikku ning analüüsib selle sajandi suurimaid väljakutseid.

Inimkond on oma võimu tipus. Lisaks looduse üle valitsemisele oleme alistamas ka enda suurimaid vaenlaseid – sõdu, näljahädasid ja haiguseid. On siit veel võimalik edasi minna? Kas Homo sapiensist saab ühel hetkel Homo deus või kukub kogu süsteem kokku?

Ühiskond areneb nii kiiresti, et tegelikult ei suuda keegi meist ette kujutada, kuhu me saja aasta pärast jõudnud oleme. Võib-olla oleme me ehitanud maailma, kus inimkonnale kohta ei leidugi.

Harari kirjeldab, kuidas mitteteadvuslikud algorütmid teavad meist varsti rohkem kui me ise. Indiviidist jääb alles vaid biokeemiline subühik, keda algorütmid info kogumise eemärgil pidevalt jälgivad. Maailma valitseb väiksearvuline jumalik eliit, kelle käes on kõik teadmised, kogu info. Ülejäänud inimkonnast saab eliidi tööriist või hiiglaslik kasutu klass, kelle töö on üle võtnud tehisintellekt.

Suurepärase jutuvestja vaimustav teos vaatleb tulevikku värske ja teistmoodi vaatenurga alt. See lahutab meelt, intrigeerib ja viib mõtted täiesti uutele radadele.

Seotud märksõnad