Toomas Polli: Elisa sulgeb 3G võrgu 2024. aastal ning käesoleval aastal keskendub ettevalmistustöödele
Elisa teatab oma 3G võrgu sulgemise plaanist, mis viiakse ellu 2024. aasta jooksul. Käesoleval aastal keskendub ettevõte põhjalikele ettevalmistustöödele, kus kogu rõhk läheb sellele, et tagada kliendile võimalikult sujuv üleminek ning pakkuda 2024. aastal 3G võrgu sulgemise järgselt veelgi paremat teenuskogemust. Selle tarbeks laiendab Elisa sel aastal 2G ja 4G võrkusid ning arendab edasi uusimat 5G võrku.
Elisa plaanib 3G võrgu sulgemisega alustada 2024. aastal ning sulgeb võrgu üle Eesti tuleva aasta lõpuks. “Oluline on teada, et 2023. aastal ei sulge Elisa üheski maakonnas veel 3G võrku. Sel aastal keskendume täielikult ettevalmistustöödele, testimistele ja klientide teavitamisele. Paneme põhirõhu sellele, et üleminek oleks Elisa kliendile võimalikult sujuv,” kinnitas Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli.
Polli sõnul kannab otsus sulgeda 3G võrk endas mitut strateegilist eesmärki. “Esimene ja peamine on kliendile 3G võrgu sulgemise järgselt veelgi parema teenuskogemuse pakkumine ning teine ühiskonda panustamine läbi keskkonna hoiu, sest kolmanda generatsiooni võrk on ülalpidamise ja kasutuse efektiivsuse poolest üks kulukamaid tehnoloogiaid,” selgitas Polli, täpsustades, et kogu täna 3G võrgus kasutatav riistvara ja sagedusressurss liiguvad tulevikus 4G ja 5G tehnoloogiate kasutusse.
Polli tõi välja, et klientide ootused mobiilsele internetile on tänaseks kasvanud kümnetes kordades, seda nii mahtude kui kiiruste osas ning 3G võrk ei suuda nendele ootustele enam kuidagi vastata. “Seetõttu on ainumõeldav, et pakume internetti perspektiivis 4G ja 5G tehnoloogiatel,” sõnas Elisa tehnoloogiaüksuse juht. “Kõneside osas tarbijad aga olulist muudatust ei tunneta, sest vastavalt telefoni võimekusele toimib kõnesideteenus edasi 2G võrgus või 4G VoLTE kõnetehnoloogial.”
Elisa jätkab nii 5G leviala väljaehitamisega kui ka 2G ja 4G võrkude laiendamist. 5G võrgus on Elisa jõudnud juba 70 protsendilise rahvastiku katvuseni ning 2G võrku lisab Elisa kokku järgnevate aastate jooksul juurde üle 250 tugijaama. Lisaks tõstab Elisa 4G võrgus tehtavate VoLTE kõnede osakaalu, mis omakorda annab häälkõnede tegemisel kliendile veelgi parema kõnekvaliteedi.
3G võrgu sulgemine mõjutab alla 5% Elisa mobiilside teenustega seotud klientidest. Elisa on loonud võimekuse kõikidele klientidele kontrollida, kas antud muudatus puudutab kasutatavaid seadmeid ja seda saab teha Elisa välisveebis.
Ettevõte soovitab klientidele, kes soovivad kasutada edaspidi kõnetelefone, 4G VoLTE-kõnesid toetavaid seadmeid nagu näiteks NOKIA 8210 4G, MAXCOM COMFORT MM724 4G, NOKIA 105 4G, CAT B40 DUAL SIM ja NOKIA 225 4G (2020).
Enne seda, kui Elisa alustab 3G võrgu sulgemisega, teavitab ettevõte eelnevalt kõiki kliente.
3G võrgu sulgemine kannab endas keskkonna hoiu eesmärki. Elisa pikemaks eesmärgiks on järgneva kümne aasta jooksul varustada kõik mobiilimastid 100% taastuvenergia lahendustega, millest esimese sammuna on Elisa kasutusele võtnud 13 päikekeseelektrijaama, et muuta oma jalajälg nii väikeseks kui võimalik.
Vastutustundliku ettevõttena kasutab Elisa oma tugijaamade töös 100% taastuvatest energiaallikatest ostetud elektrit, läbi mille pakume klientidele enda võrgus teenuseid. Energiaallikateks on tuul, vesi, biogaas ja biomass ning taastuvenergiat tootvad jaamad asuvad kõik Eestimaal. Selle valiku tunnustamiseks väljastati Elisale juba 2019. aastal ka Rohelise Valiku sertifikaat, mis on tagatud üleeuroopalise ja läbipaistva päritolutunnistuste süsteemiga.
Elisa Eesti AS kuulub Elisa kontserni ning on Eestis mobiilside turuliider. Elisa edendab jätkusuutlikku tulevikku läbi digitaliseerimise, pakkudes meelelahutuse, infotehnoloogia ja telekommunikatsiooniteenuseid ning luues klientidele turvalisi võrgu- ja andmekeskuste lahendusi. Ligi 1000 töötajaga suurettevõtte siht on saada juhtivaks kommunikatsiooni-, infotehnoloogia- ja meelelahutusettevõtteks Eestis. Vastutustundliku ettevõttena kasutab Elisa oma tugijaamade töös 100% CO2 neutraalsetest energiaallikatest ostetud elektrit, läbi mille pakume kõikidele klientidele mobiilside-, interneti püsiühenduse ja TV-teenuseid, koos eksklusiivselt toodetud telesisuga platvormil Elisa Huub. Ettevõtetel ja avalikul sektoril aitame kasvatada efektiivsust ja turvalisust võrgu- ja IT infrastruktuurilahenduste ning IT teenuste abil. Ettevõtte käive oli 2022. aastal 209 miljonit eurot.