Arendaja jaoks pole tasuta banaanid argumendiks – palju rohkem loeb töö ise
Arendajaid on aastaid üritatud värvata lubades kõike huvitavat ja teistsugust – liumäed kontoris, hea kohv, tasuta banaanid ning kontorinurgas tegevust ootav massöör. Seda kõike seetõttu, et IT-inimestest on turul suur puudus, palgatase juba niigi kõrge ning ilma mingeid lisahüvesid lubamata inimeste tähelepanu võita ei suudeta. Tänaseks on aga otsitav “midagi veel” mõneti muutunud ning Elisa IT-juht Villu Teearu märgib, et eelistatud lisahüveks on kohvi-pirukate asemel saanud tähendusega töö ja pea täielik vabadus oma töö korraldamisel.
“Veel mõned aastad tagasi räägiti üsna palju erinevate ettevõtete füüsilistest kontoriruumidest ja sellest, kui palju lahedaid asju IT-firmad oma töötajatele seal pakkuda suudavad – PlayStationitest ja lauatennisest kuni tasuta snäkkide ja jookideni välja. Kellel kõige rohkem kellasid-vilesid oli, see oli justkui ka kõige atraktiivsem,” selgitas ta. “Need on küll asjad, millest ükski inimene ära ei ütle, aga mida päev edasi, seda vähem kriitiliseks need lõpliku töökoha valiku tegemise juures muutuvad.”
Mida küpsemaks on muutunud Eesti IT-maastik, mida kõrgemale tõuseb palgatase ja mida enam kogemusi siinsed talendid erinevate ettevõtete juures omandavad, seda selgemaks ja loogilisemaks muutub ka see, mida tööandja valimisel vaadatakse. Viimaste aastate jooksul ongi seetõttu järjest enam esile kerkinud kõik otseselt tööd puudutav: töö mõju, töökultuur, töö tegemise stiil, vabadus ja paindlikkus ning kõige tehtu väärtus.
Teearu sõnul ei tähenda see kuidagi, et inimesed enam palganumbreid või materiaalseid hüvesid ei vaataks, kuid need on langenud teise kategooriasse. “Mingist hetkest on palk juba nii kõrge, et mõned protsendid palgatõusu ei pane kedagi tänasest mugavast kohast ära liikuma. Täpselt sama on lugu banaanidega – kui kõik muu tänase töö juures sobib, siis ostetakse vajadusel puuvili endale ise. Aga kui tuntakse, et tänane töö ei suuda pakkuda sobivat kultuuri või otsitud eneseteostusvõimalusi, siis hakatakse ringi vaatama. Ja see ongi koht, kus väärust loovad tööandjad suudavad silma paista,” rääkis ta.
Tullakse tähendusrikka töö ja tiimi pärast
Hinnates tipparendajate ootuseid heale töökohale lausus ta, et peamiste otsitavate aspektidena tulevad välja suur paindlikkus, tugev meeskond, põnevad tehnoloogiad ja projektid ning võimalus teha suure mõju ning väärtusega tööd. Töö enda kõrval loeb väga palju ka ettevõtte kultuur.
“Siinkohal on oluline aru saada, kuidas ettevõte väljapoole inimestele paistab, sest ega tööle tulija ei tea, kes need inimesed on, kellega ta töötama hakkab. Aga kui juba esmamulje on selline, et need inimesed saavad üksteisega läbi ning paistavad sobivat, siis on see väga suur samm lähemale talendi majja meelitamisele. Samas võtmes vaatavad ka tööandjad kandidaate – üksikuid hunte väga ei palgata, kõik on meeskonnamängijad ja otsitakse tiimiga sobivaid inimesi,” lausus IT-juht.
Hea tiimi ja tähendusega töö kõrval on järjest olulisemaks muutumas ka usaldav töökultuur. Ühelt poolt tähendab see töötajatele piisava vabaduse ja eksperimenteerimisruumi andmist, teisalt ka vabadust oma tööd ja aega ise juhtida. Teearu sõnas, et täna on raske leida IT-inimest, kes ei eeldaks kodukontori kasutamise võimalust, vabadust ise oma tööpäeva planeerida või voli aeg-ajalt midagi uut proovida.
“Ja kindlasti eeldatakse, et ei pea tegema mõttetut tööd. Soovitakse näha, kuidas see, mille kallal iga päev töötatakse, kellegi elu lihtsamaks, paremaks ja mugavamaks muudab. Alati ei tähenda see, et soovitakse töötada toote kallal, mida kasutavad sajad tuhanded inimesed, aga soovitakse tunda, et tehti ära päriselt midagi kasulikku. Mida selgemalt suudab ettevõtte sellele soovile vastata, seda suurem on ka tõenäosus, et ambitsioonikas inimene nendega liituda tahab,” lisas ta.
Selle kõrval on oluline tema sõnul ka meeles pidada, et kui tööle tullakse tähendusrikka töö ja hea meeskonna pärast, siis töölt lahkutakse enamasti kehva juhi või igava töö tõttu. See on midagi, mida peab meeles pidama iga IT-tiimide eest vastutav inimene: tööotsijatel on valikuid palju ning kui tänane juht laseb köie libisema, on lihtne leida kuskilt midagi muud, mis paremini sobib. “Isegi kui kogu muu pakett on hea, aga juht on vastik ja töö nõme, ei taha inimesed ettevõttesse tulla või kui tulevadki, siis ei jää nad pikaks,” lausus ta.